FOTO: SRNA

Programom rada Savjeta ministara BiH planirani su izmjene i usvajanja 55 zakona, međutim u dalju proceduru prema parlamentu BiH uputili su svega pet zakona, od kojih je samo jedan planiran, i to Zakon o VSTS-u, koji na kraju nije ni dobio podršku poslanika.

"Savjet ministara nije pokazao potrebnu efikasnost u svom radu u godini kada je BiH dobila šansu da otvori pregovore sa EU. Sporost ili nikakva aktivnost u predlaganju zakonskih rješenja, političke i institucionalne blokade, nedostatak volje za borbu protiv korupcije, glavna su obilježja rada, ili bolje rečeno nerada, Savjeta ministara. Unaprijed zacrtani partijski i finansijski interesi, prije svega SNSD-a i HDZ-a pretvorili su Savjet ministara u oruđe za obračun različitih interesa. Beskrajni kompromisi, mnogobrojne izgubljene prilike, nedovoljna odlučnost u sprovođenju reformi ne daju osnov za prolaznu ocjenu rada Savjeta ministara", rekla je za Nezavisne Mira Pekić, šefica Kluba poslanika PDP - SDS - Lista za pravdu i red.

S obzirom na to da Savjet ministara BiH praktično i ne usvaja i predlaže zakone i izmjene zakona, tu ulogu preuzeli su poslanici Predstavničkog doma, a u pojedinim slučajevima i Doma naroda.

Ipak, rijetko koji od tih zakona na kraju zaživi s obzirom na to da ih u velikom broju slučajeva predlažu poslanici koji dolaze iz opozicionih redova.

Nisu usamljeni primjeri i gdje podršku ne dobiju zakoni i izmjene zakona koje predlažu poslanici većine, a jedan od posljednjih takvih slučajeva bio je sa izmjenama Zakona o bezbjednosti saobraćaja koje je predložio Saša Magazinović, poslanik SDP-a, a koje su na kraju povučen iz procedure.

Ovaj zakon povučen je iz procedure radi dorade, a tokom rasprave moglo se čuti da njega treba da predloži Savjet ministara BiH, a ne poslanici.

"Predstavnički dom bi imao mali učinak da čeka Savjet ministara BiH", rekao je tom prilikom Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Iz dnevnih redova sjednica Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH može se zaključiti da su od početka godine poslanici i delegati u proceduru uputili više od 20 zakona.

Sa druge strane, dnevni redovi Savjeta ministara BiH uglavnom obiluju informacijama, amandmanima na već postojeće sporazume, odlukama, nacrtima i izvještajima raznih institucija.

Tokom samih rasprava pred Predstavničkim domom i Domom naroda Parlamentarne skupštine BiH vrlo često se mogu čuti kritike poslanika i delegata na rad Savjeta ministara BiH.

Svim tim kritikama zajedničko je da nema zakona iz Savjeta ministara BiH te da se uglavnom bavi trivijalnim stvarima, i na krupnije odluke se odlučuje uglavnom pod pritiskom što međunarodne zajednice što rokova.

Međutim, postoje i oni koji tvrde da Savjet ministara BiH u ovim okolnostima ne može bolje ni raditi te da daje sve od sebe kako bi se sjednice uopšte i održavale.

"Hvala Borjani Krišto na naporima da se sjednice uopšte održavaju, jer da bi se sjednica održala, morate imati glas i Zukana Heleza (ministra odbrane BiH, SDP) i Staše Košarca (ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, SNSD)", rekao je nedavno Dragan Čović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )