Iako je broj žalbi na postupke javnih nabavki prošle godine praktično prepolovljen, Kancelarija za razmatranje žalbi, odnosno parlament BiH u postupku su zapošljavanja najmanje deset novih ljudi koji treba da rade u ispostavama u Banjaluci i Mostaru.
Naime, ova kancelarija, koja djeluje pri Agenciji za javne nabavke BiH, do prošle godine imala je godišnje oko 2.200 žalbi, međutim izmjenom zakona i uvođenjem naknada za pokretanje postupka, koje se kreću do 10.000 KM, zavisno od vrijednosti javne nabavke, taj broj je prepolovljen pa je tako prošle godine ova kancelarija zaprimila "svega" 1.132 žalbe, što je 45 odsto manje. Po svim ovim žalbama, znači i prije drastičnog smanjenja, odlučivalo je šest ljudi, članova Kancelarije za razmatranje žalbi, i uspijevali su riješiti gotovo sve predmete.
Međutim, izmjenama zakona (na osnovu kojeg je došlo do smanjenja broja žalbi) predviđeno je, bez ikakve ekonomske analize, uspostavljanje kancelarija u Mostaru i Banjaluci u kojima bi po žalbama do 800.000 KM odlučivalo ukupno deset ljudi.
"Ne znam da li to politika namjerno radi, ali sve žalbe se mogu riješiti sa sadašnjim kapacitetima Kancelarije u Sarajevu, posebno nakon što je broj tih žalbi daleko manji", ispričao je jedan od članova Kancelarije za razmatranje žalbi, koji ne želi da mu objavljujemo ime.
S njegovim mišljenjem djelimično je saglasna i Đinita Fočo, direktorica Agencije za javne nabavke, u okviru koje i djeluje Kancelarija za razmatranje žalbi, dodajući da se ne radi samo o zapošljavanju deset novih ljudi, već da tu ima i troškova administracije, kancelarija i mnogo čega drugoga.
"Uvođenjem naknada i ubrzanjem procesa po novom zakonu, pitanje opravdanosti uspostavljanja ispostava bi se trebalo postaviti. Treba uraditi analize, da se vide efekti, tj. koliko će koštati te ispostave i koliki je broj žalbi. Nije to samo zapošljavanje deset ljudi, jer tu će trebati stručni savjetnici, protokoli, administracija i prostor. Mislim da je trebalo sačekati da se vidi kakav će biti broj žalbi i priliv po novom zakonu bar jednu godinu i eventualno o tome razmišljati", kaže Fočo.
Što se tiče postupka zapošljavanja po pet članova Kancelarije za razmatranje žalbi u ispostavama u Banjaluci i Mostaru, njih treba da imenuje parlament BiH, koji je i raspisao konkurs, a rok za prijavu istekao je početkom juna, međutim ti članovi još nisu imenovani.
"Procedura još nije završena i nije otišla toliko daleko da se ne može zaustaviti. Podatak o broju žalbi svakako treba uzeti u razmatranje u kontekstu uspostavljanja ispostava u Banjaluci i Mostaru i dobro je što ćemo na sljedećoj sjednici parlamenta BiH o tome raspravljati", rekao je Predrag Kožul, član Privremene zajedničke komisije oba doma parlamenta BiH za sprovođenje imenovanja članova ispostava u Banjaluci i Mostaru.
Podsjećanja radi, stupanjem na snagu izmjena Zakona o javnim nabavkama nastala je pravna praznina, jer se Kancelarija za razmatranje žalbi proglašavala nenadležnom za žalbe ispod 800.000 KM. Tokom prošle godine Kancelarija za razmatranje žalbi, o čijem izvještaju o radu na sljedećoj sjednici treba da raspravlja parlament BiH, zbog pravne praznine proglasila se nenadležnom za 408 žalbi, vrijednih preko 62 miliona KM.