FOTO: infobijeljina.com

Inspektori Poreske uprave Republike Srpske lani su imali 3.832 kontrole evidentiranja prometa putem fiskalnih kasa, te su zbog utvrđenih nepravilnosti izdali 1.388 prekršajnih naloga na ukupan iznos kazne od 5.657.500 KM.

Potvrdili su ovo za "Nezavisne novine" iz Poreske uprave RS, odakle pojašnjavaju da su u prošloj godini njihovi inspektori imali ukupno 369 kontrola prijavljivanja radnika.

"Zbog utvrđenih nepravilnosti izdato je 135 prekršajnih naloga na iznos kazne od 510.000 KM, a u tim kontrolama je otkriveno 137 neprijavljenih radnika", kazali su iz Poreske uprave RS.

Istovremeno, kako navode, inspektori Poreske uprave RS su u tom periodu, po osnovu neevidentiranja prometa putem fiskalnih kasa i neprijavljivanja radnika u sistem, za 23 poreska obveznika izrekli mjeru privremene zabrane obavljanja djelatnosti.

Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS, za "Nezavisne" ističe da treba podržati rad inspekcijskih organa, kako bi nastavili raditi u tom smjeru, "jer bez toga ne možemo doći u normalan odnos bavljenja bilo kakvim biznisom".

"Mogle su biti i veće kazne, jer mislim da to nije dovoljan broj izvršenih pregleda. Trebao bi svakako biti daleko veći broj inspekcijskih kontrola, kako bi se smanjili propusti koji nastaju u plaćanjima, prijavama i svemu ostalom", naglašava Savanović.

Iako je ranijih godina bilo dosta onih u ugostiteljstvu koji nisu izdavali račune, prema njegovim riječima, stanje je dosta poboljšano, jer je uveliko povećan broj osoblja, odnosno poslodavaca koji izdaju račune.

"Daleko je manji broj onih koji ne izdaju račune u odnosu na prije nekoliko godina, a stanje se dosta popravilo. Vjerujem da su tome doprinijele izrečene sankcije", ističe Savanović.

Inače, zakonom su propisane kazne onima koji ne izdaju račune, koje se za preduzetnike kreću od 4.000 do 16.000 KM, a za pravna lica od 8.000 do 24.000 maraka.

Kada su u pitanju kaznene odredbe, u skladu sa Zakonom o fiskalizaciji, ukoliko prilikom nadzora inspektor utvrdi da obveznik fiskalizacije u momentu prometa ne evidentira ostvareni promet, uključujući i primljene avanse za budući promet putem elektronskog fiskalnog uređaja, izriče obvezniku fiskalizacije zabranu obavljanja djelatnosti od 30 dana, a u slučaju ponovljenog prekršaja inspektor mu izriče zabranu obavljanja djelatnosti od 60 dana.

"Novčanom kaznom od 8.000 do 24.000 KM kažnjava se pravno lice - obveznik fiskalizacije ako ne evidentira svaki pojedinačni ostvareni promet putem fiskalne kase ili u momentu prometa ne izda fiskalni račun", navodi se u zakonu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )