FOTO: null

Više stotina pomoćnika ministara i sekretara ministarstava na nivou države i entiteta uskoro bi trebalo da izgube status (rukovodećih) državnih službenika, koji je pojedincima omogućio da više od deceniju ostanu na visokim položajima u službi i praktično

Naime, nakon što je Vlada FBiH prije nekoliko dana usvojila izmjene Zakona o državnoj službi, koje reguliraju ovo pitanje, slični zakonski zahvati u pripremi su i u Vijeću ministara BiH, ali i Vladi RS.

Kako saznajemo, Josip Grubeša, ministar pravde BiH, izmjene ovog zakona trebalo bi da delegira na jednoj od narednih sjednica Vijeća ministara nakon što se ovaj dokument, zbog raznih opstrukcija i političkih igara, godinama "kiselio" u ladicama Ministarstva.

Vlada FBiH, dakle, je probila led, a ovaj potez pozdravlja i Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, nesumnjivo jedan od zvaničnika kojeg se ovo pitanje najviše tiče.

On smatra da konačno treba stvoriti uslove za bolje funkcioniranje i provođenje politika struktura vlasti.

"Očekujem da sličan zakon imamo na jednoj od narednih sjednica Savjeta ministara i da on što prije bude usvojen i u parlamentu BiH", poručuje Crnadak.

Borislav Bojić, poslanik SDS-a u parlamentu BiH, također pozdravlja ovu inicijativu, navodeći primjer iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa "u kojem je 200 zaposlenih i svašta se radi".

"Onaj ko je na vlasti treba da bude odgovoran za svoj posao i svoje politike, a sad to ne može. A kako bi i mogao s ovima koji se hvale da su nesmjenjivi i da im niko ništa ne može? Svako od nas treba da bude smjenjiv", poručuje Bojić.

I upravo je pitanje (ne)smjenjivosti pomoćnika ministara i sekretara ključ razrješenja ovog političkog procesa koji je kao takav davno završen u zemljama okruženja. Naime, i u Hrvatskoj, kao i u Srbiji, mandati pomoćnika vežu se za mandat ministara, te oni na ovom položaju, kao i ministri, mogu da ostanu najviše četiri godine.

Identičnog stava je i Marko Pavić, predsjednik DNS-a, koji zaključuje kako je potpuno logično da pomoćnici budu vezani za mandat ministara.

"Pomoćnici su postali stjecište moći, zatvoreni u svoje ljušture. Ovo je pitanje pokrenuto u okviru Ministarstva lokalne samouprave RS i već se radi na tome", otkriva Pavić.

Ipak, na jednu vrstu opreza poziva Šemsudin Mehmedović, poslanik SDA u Predstavničkom domu parlamenta BiH. On ističe kako ova inicijativa sa sobom nosi "opasnost koja bi mogla profesionalnost zamijeniti stranačkim i ličnim interesima".

"Ali ni dosadašnje stanje nije bilo dobro jer su imenovanjem na mjesta pomoćnika određeni službenici postajali izopćeni centri moći, tako da su ministri preuzimali odgovornost, a pomoćnici vršili opstrukcije. Rješenje vidim u elektronskoj upravi i administraciji, čime bi se i korupcija svela na minimum", zaključuje Mehmedović.


Pomoćnici 15 godina

Kada je riječ o državnom nivou, a nesumnjivo i entitetskim nivoima, pojedinci su sjedeći u foteljama pomoćnika ministara već nakupili više od trećine prosječnog radnog staža u BiH!

Iako su među njima i profesionalci, koji svoj posao obavljaju vrlo uspješno, većina ih je ipak evoluirala u "pripadnike otuđenih centara moći".

Neki od pomoćnika koji su i po 10-15 godina na funkcijama su: Dragiša Mekić i Dušan Nešković (Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa), Zoran Perković (MVP), Miodrag Pandurević (Ministarstvo civilnih poslova), Samir Agić i Ermin Pešto (Ministarstvo sigurnosti)...

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )