Broj korisnika penzija u Republici Srpskoj raste iz godine u godinu, a u posljednjoj deceniji zabilježen je porast od čak 13 odsto. Demografske promjene, duži životni vijek, ali i veći stepen odgovornosti i urednosti osiguranika i poslodavaca, ključni su faktori koji oblikuju penzionu sliku Srpske.
U razgovoru za Banjaluka.net, iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske (Fond PIO) poručuju da je sistem stabilan i otporan, ali da će budućnost zahtijevati pažljivo upravljanje i moguće reforme.
Više od 290.000 korisnika penzije
Na dan 30. jun 2025. godine, Fond PIO je isplatio penzije za ukupno 290.880 korisnika, od čega 233.436 korisnika ima prebivalište u Republici Srpskoj.
“Ova brojka predstavlja nastavak višegodišnjeg trenda rasta korisnika prava na penziju”, navode iz Fonda PIO za Banjaluka.net.
Analiza pokazuje da je broj korisnika sa prebivalištem u Srpskoj od 206.554 u decembru 2015. godine, porastao na 233.436 u junu 2025., što je povećanje od 13,02% ili 26.882 korisnika više.
Starenje populacije, tehnologija i medicinski napredak produžavaju radni i životni vijek
Razlozi ovog kontinuiranog rasta su višestruki.
“Ovaj trend odražava demografske i ekonomske tokove u društvu, prije svega starenje populacije, veću dužinu života zahvaljujući tehnološkom napretku, posebno u IT sektoru i zdravstvu, te činjenicu da sve veći broj građana ispunjava uslove za penziju”, objašnjavaju iz Fonda.
Dodaju i da ovi podaci svjedoče o sposobnosti Fonda da odgovori na rastuće potrebe, ali i o odgovornosti Vlade Republike Srpske da redovno obezbjeđuje sredstva za isplatu penzija – čak i uz povećanje broja korisnika.
Odnos radnika i penzionera još uvijek održiv
Na pitanje o odnosu osiguranika i penzionera – ključnom pokazatelju održivosti sistema – iz Fonda otkrivaju da trenutno na jednog penzionera dolazi 1,15 osiguranika.
“Iako ovaj odnos nosi određene izazove, i dalje je u granicama održivosti. Broj osiguranika postepeno raste – trenutno ih je registrovano oko 335.000 – što dodatno stabilizuje sistem”, poručuju iz Fonda PIO za naš portal.
Dodaju da su svi penzijski sistemi koji funkcionišu na principu među-generacijske solidarnosti izloženi istim pritiscima, ali da penzioni sistem Republike Srpske i dalje funkcioniše redovno, stabilno i pouzdano.
Raste broj korisnika sa punim radnim stažom
Pozitivan trend bilježi se i u strukturi korisnika prava: sve je više onih koji u penziju odlaze sa punim radnim stažom i po osnovu ispunjenih uslova starosne granice.
“To je rezultat veće odgovornosti u prijavljivanju osiguranja, povećane svijesti građana o važnosti uredne dokumentacije, stabilnog zakonskog okvira i tehnološke modernizacije rada Fonda”, ističu iz Fonda.
Navode da nove generacije koje ulaze u penziju češće dolaze iz stabilnijeg radnog okruženja sa redovnim uplatama doprinosa, za razliku od prethodnih koje su imale prekide usljed ratnih i ekonomskih promjena.
Digitalizacija i transparentnost ojačali sistem
Zahvaljujući digitalizaciji procesa, efikasnost rada Fonda značajno je unaprijeđena.
“Uvođenje elektronskih sistema za evidenciju staža i doprinosa povećalo je tačnost podataka i ubrzalo ostvarivanje prava”, navode iz Fonda.
Ovaj pomak ne samo da povećava prosječnu visinu penzije, već i jača pravičnost sistema, jer sve više korisnika ostvaruje pravo na osnovu sopstvenog, urednog i dugotrajnog osiguranja.
Šta nas čeka: moguć rast starosne granice?
Kada je riječ o budućnosti, iz Fonda potvrđuju da se očekuje dalji rast broja penzionera.
“To je prirodna posljedica starenja stanovništva i ispunjavanja uslova većeg broja osiguranika. Kao i mnoge druge države, moguće je da će u narednim godinama doći do potrebe za povećanjem starosne granice za odlazak u penziju”, kažu iz Fonda PIO.
Ipak, naglašavaju da će sistem ostati stabilan.
“Stabilnost isplate penzija ostaje naš apsolutni prioritet. Zahvaljujući odgovornom upravljanju i podršci Vlade Republike Srpske, sistem funkcioniše uredno. Naš cilj je da i u budućnosti korisnici mogu računati na sigurnu i redovnu penziju”, zaključili su iz Fonda PIO.