Mladen Mitrović, poljoprivrednik iz Donjeg Crnjelova, otkriva za InfoBijeljinu da je cijena lubenice kod proizvođača 0,40 KM, dok je u marketima skuplja od marke, što, ocjenjuje, nije realno.
Govoreći o ovoj sezoni, ističe da je vrijeme u početku bilo loše.
“Ovo se rasađuje početkom aprila, maj je bio loš, ali sada ovih posljednjih 40-ak dana dosta je bilo toplih dana, pa je išlo na ruku. Kada ima dosta sunca, i lubenice budu bolje”, naglašava Mitrović.
Svi u Crnjelovu, kako je on dodao, rade sistem navodnjavanja kap po kap, jer lubenica hoće dosta sunca i vode.
“Kada uporedimo sa prethodnim godinama, što se tiče roda, je tu i tamo, ali koliko čujem, cijena ove godine je lošija duplo, izgleda je dosta uvezeno iz Albanije, koja nije dobrog kvaliteta”, poručuje Mitrović za InfoBijeljinu.
Nikada, dodaje on, uvozna lubenica ne može biti bolja nego domaća.
“Ovu našu uberemo i za pola sata je možemo imati u marketima. Veliki trgovači centri uzimaju velike marže, to nije u redu. Ljudi se žale da je skupo, ali evo trenutna cijena lubenice je 0,40 KM, a u marketima su više od jedne marke. Tu je problem što nadležne kontrole ne rade posao, zna se kolika je marža, ali to nije do nas. Svako gleda da zaradi što više”, pojašnjava Mitrović.
On uglavnom ima stalne ljude s kojim ugovori prodaju, i zato namjenski sije onu lubenicu koju tržište traži. Dio vozi i na Agrotržni centar u Bijeljini.
“Ja radim u tri etape, rana koja se pokriva najlonom, srednje rana koja ide na otvoreno i pozna lubenica. Zavisi, kada je dobra godina može da bude i po četiri, pet tona po dunumu, znači 40, 50 tona po hektaru, ja radim tri hektara”, ističe Mitrović.
Podsticaji im, ocjenjuje, znače i ima ih.
“Bili su korektni za lubenicu, ko je u sistemu PDV-a i ko proda na fakturu. Moraš imati papire. Većina nije u sistemu, pa bude malo nezadovoljstva da se jednima daje, drugima ne, ali sve je to, uzmi ili ostavi, hoćeš ili nećeš”, naglašava Mitrović.
Ova djelatnost, dodaje on, zahtijeva puno posla, jako je skupa kultura i traži puno novca.
“Ali to je kabasta roba, koja se brzo bere i prodaje na kilogram i ima matematike recimo na 0,50 ili 0,60 KM. Bosna i Hercegovina ima neke specijalne veze sa Albanijom, pa zato imamo tu uvoznu lubenicu. Trebalo bi da se uvedu neke carine. Mi moramo na neki način da se zaštititmo. Garanatujem da je naša lubenica bolja. Grčka lubenica je odlična, ali nje nema, ona odlazi u evropske zemlje, a nama dolazi albanska i turska. Lubenica koja se transportuje sedam dana, ona ne može biti dobra”, naglašava Mitrović za InfoBijeljinu.