FOTO: null

Pripreme za proljećnu sjetvu su u toku i ako vremenske prilike dozvole, trebalo bi da počne za petnaest dana.

Semberski ratari zasijaće 28.178 hektara, a ratari u sjetvu ulaze sa mnogo optimizma jer im je od početka godine isplaćeno 20,4 miliona KM po osnovu podsticaja u agraru. Očekuju i isplatu podsticaja za tekuću godinu.

Od planiranih 28.178 hektara, u Semberiji će 21.953 hektara biti zasijano kukuruzom. Ostale površine biće pod sojom, suncokretom, duvanom, povrćem i krmnim biljem.

Sjetvene površine ovog proljeća smanjene su za 2.251 hektar ili 7,4 odsto, zato što su veće površine zasijane jesenas. Poljoprivrednici uveliko pripremaju mašine, kupuju đubriva i sjemena da bi u optimalnom roku obavili prolećnu sjetvu.

Boško Radić zasijaće 25 hektara i planira da poveća površine pod sojom zbog povećanih podsticaja za ovu kulturu.

- Nacrtom Pravilnika o raspodjeli novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2018. godine, koji je je donijelo resorno ministarstvo, biće podržana proizvodnja soje sa po 200 KM po hektaru. Imajući u vidu da je proizvodnja pšenice neizvjesna zbog otkupne cijene i ucjena mlinara, te da rod kukuruza zavisi od vremenskih uslova i da je poslednjih godina ugrožen sušom, dok nam je soja najisplativija - pojašnjava Radić.

On kaže da je sve pripremio za proljećnu sjetvu, te da se nada da će traktori u njive ući za desetak, petnaestak dana. Za sjetvu se vrijedno priprema i Blago Matović iz Ljeskovca kukuruzom će zasijati 20 hektara.

– Nema se neke računice, ali ja imam farmu bikova sa 65 grla pa sav rod iskoristim za tov stoke. Nabavio sam već sjemenski kukuruz, a opredijelio sam se za hibride grupa od 300 do 600, više selekcijskih kuća,  jer ne znam kakvo nas vrijeme očekuje. Nabavio sam đubrivo, a s obzirom da su oranice različitog kvaliteta bacaću od 80 do 100 kilograma po dunumu. Ovih dana kupiću i hemijska sredstva jer ću morati raditi dubinsku i površinsku zaštitu - kaže ovaj ratar.

Za prolećnu sjetvu na 1.300 hektara pripremaju se i na Poljoprivrednom dobru „Semberija”. Zasijaće 600 hektara kukuruzom, a ostalo  suncokretom, lucerkom, sudanskom travom i sojom.

Tehnolog Slobodanka Marković kaže da se već vrše pripreme oranica poput zatvaranja vlage i posipanje đubriva.

- Ukoliko nas vrijeme posluži, vjerujemo da ćemo sjetvu završiti u agro – roku - naglasila je Markovićeva. Ona je dodala da se na parcelama ovog poljoprivrednog dobra ovih dana radi i na prihrani pšenice, ječma i uljane repice.

Agronomi ratarima savjetuju da vode računa i o izboru sjemena. Stanko Tadić upozorava da prije svega poljoprivrednici moraju da znaju kakva je parcela, koliko može da trpi sušu i biraju adekvatne hibride.

– Mogu da se opredijele za grupe hibrida 300, 400 ili 500, a ako su visoke podzemne vode čak i sa grupom 600. Posle sjetve moraju uraditi i zaštitu protiv korova - kaže Tadić.

Izmireni dugovi

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS od početka godine isplatilo je poljoprivrednicima u Srpskoj 20,4 miliona KM za podsticaj u agraru, čime su izmirili sve dugove iz 2017. godine. Uskoro bi trebalo da počne isplata podsticaja i za tekuću godinu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )