Iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske poručuju da bi ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović trebalo da podnese neopozivu ostavku ukoliko konačno ne riješi pitanje “plavog dizela” i ne uvede mjere zaštite
Iz tog udruženja ocjenjuju kao paušalnu, nepreciznu i nestručnu Šarovićevu izjavu da “će od primjene adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) biti i koristi i štete”.
U saopštenju, koje potpisuju i čelni ljudi Seljačkog saveza FBiH, navodi se da je riječ o Šarovićevom ličnom stavu i da izneseni podaci uglavnom ne odražavaju stvarno stanje na terenu i kada je riječ o izvoznoj kvoti za vinare, kao i proizvođače šećera, koji ne postoje u BiH.
Predstavnici Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske ističu da povećavanje entitetskih budžeta za poljoprivredu nije u nadležnosti BiH, već entiteta.
“Mi kao savez na nivou Srpske preduzimamo mjere s ciljem povećanja agrarnog budžeta za 2017. godinu. Međutim, postoji dio posla koji mora uraditi sam ministar (Šarović) da bi naša poljoprivreda krenula u pravcu razvoja, a to je uvođenje `plavog dizela` i zaštitne mjere na uvoz poljoprivrednih proizvoda koje je čvrsto obećao prije godinu dana”, navode iz ovog saveza.
U Savezu smatraju da ministar ne treba da se krije iza tvrdnje da Vlada Srpske neće “plavi dizel”, koji je potreban proizvođačima.
Kada je riječ o zaštiti domaće proizvodnje, iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske smatraju da se na tome mora hitno raditi, jer je opravdana pretpostavka da će proizvodnja mlijeka biti ugrožena kao proizvodnja svinjskog i junećeg mesa.
“Zaštitne mjere ministar Šarović je obećao javno nekoliko puta, ali ništa nije urađeno”, navode iz Saveza.
Iz te organizacije poručuju da su paušalne Šarovićeve tvrdnje da će problemi prodaje goveđeg mesa biti riješeni izvozom za Tursku, te da on time samo skida odgovornost sa sebe.
Iz tog udruženja navode da je izvoz mesa za Tursku samo pokazao da je u BiH stvoren monopol u otkupu junadi, koje otkupljuje samo jedan kupac za cijelu BiH.
“Ozbiljniji domaći otkupljivači uopšte ne otkupljuju junad jer uvoze juneće meso iz zemalja EU po damping cijenama. Evo i sada, otkup junadi je zaustavljen, čeka se kupac iz Turske, a ne zna se kada će doći”, navode iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske.