Žetva na pragu, a ni najave o cijeni nema. Poljoprivrednici više neće da budu dovedeni pred svršen čin.
Zahtijevaju u narednih sedam dana cijenu, u suprotnom najavljuju radikalne mjere.
"Mi tražimo cijenu pšenice u roku od 7 do 10 dana. Ako cijene pšenice ne izađu, a cijena pšenice mogla bi da zadovolji da ne pravi se neke radikalni potezi ne vuku, mogla bi da izađe negdje oko 40-42 marke. Ako to i ne izađu sa cijenom pšenice, mi ćemo sigurno prići i krenuti neki radikalni put", najavljuje Perica Spasojević iz Dragaljevca.
Pšenicu ne daju u bescjenje. Apeluju i na Ministarstvo da se oglasi o cijeni koštanja pšenice koja treba da se proizvede.
"Tražimo od svih onih koji su nadležni da, da se cijena pšenice donese prije žetve pšenice. A mi ćemo reći naše neke uslove i dati neke rokove, koje mi smatramo da su realni. Taj rok bi bio nekih sedam dana, da mlinari izađu i kažu koja je ta otkupna cijena pšenice i jesu li oni zainteresovani uopšte da otkupe ovu pšenicu koja dolazi. Ukoliko se ne riješi, mi smo stava da treba izaći i blokirati carinske terminale, spriječiti uvoz. Ukoliko se poljoprivredni proizvođači odluče, stava smo da idemo na blokadu carinskih terminala, a jedan dio treba ići da blokira i Gradsku upravu radi onih 3.000 KM koje su parcijalno puštane. Većini nije pušteno. Nešto se mora promijeniti. Što se tiče neke cijene koja bi nas zadovoljila, smatramo da bi ovosezonski rod pšenice slabijeg kvaliteta trebao imati cijenu od 40 pfeninga a za bolji, kvalitetniji rod 42 pfeninga po kilogramu", kaže Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije.
Prethodnih godina se sa cijenom pšenice izlazilo nakon žetve. Tada proizvođači nisu imali kuda nego da prihvate ono što je ponuđeno. U narednih petnaest dana treba da se krene sa žetvom, i zato je ovo prioritetan problem koji se mora rješavati.
Dok god proizvodnja ne bude pratila potrebe Republike Srpske do tada će ovaj problem biti nerješiv, kažu poljoprivrednici.