FOTO: InfoBijeljina

Zadruge, kao najstariji i najbolji vid organizovanja poljoprivrednih proizvođača imaju veliku ulogu u unaprijeđenju konkurentnosti poljoprivrede u Srpskoj

Poljoprivredna zadruga „Povrtarstvo“ iz Crnjelova otkupila je ove godine oko 800 tona povrća od semberskih poljoprivrednih proizvođača. 
 
Oko 50 odsto preuzetih količina izvezli su u zemlje Evropske unije.

Za 11 godina, koliko postoje, sarađivali su sa više od 450 kooperanata, a godišnje ugovor sklope sa stotinak povrtara iz Crnjelova, Batkovića, Obarske, Međaša i Janje, ali i drugih semberskih sela.
 
„Vremenski uslovi ove godine nisu pogodovali proizvodnji povrća. Kasnilo se sa sjetvom, pa su neke kulture kao paprika bile deficitarne. Paprike smo plaćali 80 odsto skuplje u odnosu na prošlu godinu. Nismo zadovoljni ni sa prinosom patlidžana. Velike količine ovog povrća  zbog elementarnih nepogoda ostale su  na njivama. Jedino smo kupusa imali na prošlogodišnjem nivou, od čega smo uspjeli  izvesti u Hrvatsku 60 tona kiselog kupusa“, kaže za InfoBijeljina direktor ove zadruge Mićo Živić. 

 
Kako bi unaprijedili proizvodnju i pomogli povrtarima, zadruga već tri godine kooperantima obezbjeđuje repromaterijal i drugu pomoć, dodaje Živić.
 
„Polovinu sredstava za sjemena, đubrivo, hemijsku zaštitu i prihranu obezbjeđuju proizvođači, 40 odsto subvencionišemo preko IFAD projekta, odnosno Jedinice za koordinaciju projekata, a 10 odsto se obezbjeđuje iz budžeta Grada Bijeljina. Kroz ove pakete plasirano je više od 550.000 KM. Uključeni smo i u izgradnju infrastrukturnih projekata u mjesnoj zajednici u kojoj se nalazi naša poljoprivredna zadruga“, pojašnjava Živić.
 
Nedostatak radne snage, zbog sve češćih migracija, naročito mladih i radno sposobnih ljudi, ali i klimatske promjene i temperaturne oscilacije, uzrokovali su smanjenje  broja poljoprivrednika kao i površina pod povrtarskim kulturama. 

 
Budući da je Semberija poznata kao povrtarski kraj, prije svega po proizvodnji kupusa, krastavaca, paprike, u Poljoprivrednoj zadruzi „Povrtarstvo“ nastoje olakšati proizvođačima kreditirajući proizvodnju i garantujući otkup roda po unaprijed dogovorenoj cijeni. 

 
Uključeni su u klaster što im omogućava da apliciraju za projekte i sredstva međunarodnih donatora i kreditora, tako da su i planovi za 2024. ambiciozni.  
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )