FOTO: null

Obavještajno-sigurnosna/bezbjednosna agencija (OSA/OBA) BiH mora da se depolitizira i otvori u mjeri u kojoj bi javnost bila upoznata s barem osnovama njenog rada, ali i kadrovskim rješenjima.

Ovo bi, u najkraćem, bio gotovo unilateralan zaključak stručnjaka iz oblasti sigurnosti i bivših obavještajaca, koji s dužnom pažnjom prate rad OSA/OBA, pogotovo sad kad se nad BiH nadvila velika opasnost od terorističkih udara.

Rad i djelovanje OSA/OBA BiH značajan je, tim prije jer je na njeno čelo nedavno imenovan Osman Mehmedagić Osmica, bivši šef obezbjeđenja Alije Izetbegovića i čovjek oko čije se biografije prepliću razne intrige.

Jedan od onih koji su uvjereni da se Agencija nikada nije profesionalizirala je i Enver Kazaz, profesor i politički analitičar iz Sarajeva.

"Jasno je kao dan da se OSA nije do kraja depolitizirala. To je i danas partijska služba i policija", smatra Kazaz.

Razumljivo, mnoge istaknute ličnosti s poslovičnom dozom opreza analiziraju rad OSA/OBA, poput Selme Cikotića, bivšeg ministra odbrane BiH, koji je bio jedan od (neslužbenih) kandidata za novog direktora.

"Jako je važno da OSA ima dimenziju profesionalnog rada, pogotovo u složenim situacijama", kaže Cikotić, koji nije mogao da odgovori na pitanje može li ovakva OSA/OBA da odgovori svim sigurnosnim izazovima.

"Ne mogu vam to reći, zato što nisam pratio njihov rad", kaže Cikotić.

Predrag Ćeranić, stručnjak iz oblasti sigurnosti, zaključuje kako je OSA/OBA opterećena s više problema te da se najsnažniji političke prirode.

"U toj jednoj političkoj disharmoniji teško je utvrditi sadržaj rada Agencije. Iz RS je bilo dosta pritužbi na rad OBA da je servis stranih službi, a to se vidjelo i iz pisma direktora CIA, koji je naglasio da želi da bude konsultovan kada je u pitanju izbor direktora", kaže Ćeranić te zaključuje da nijedna srodna služba u regiji nije pod takvim supervizorstvom stranaca.

"Novi direktor dugo je bio osporavan, iako je to diskutabilno, s obzirom na to da je on godinama bio na jednoj od ključnih pozicija u Agenciji. U neku ruku, njegovo postavljenje je pozitivno u smislu sticanja suvereniteta jer je nesporno da je Izetbegović uspio da odoli tom pritisku", ističe Ćeranić te zaključuje da novom rukovodstvu svakako treba dati šansu.

Hamzu Višću, vojno-političkog analitičara i penzionisanog brigadira OS BiH, pak brine "nespremnost za saradnju i koordinaciju". Stoga smatra kako je potreban međusobni respekt i uvažavanje na nivou BiH, visok nivo povjerenja i profesionalan rad.

"Naravno da pitanje nadležnosti treba raščistiti prije akta nasilnog ekstremizma ili terorizma. Time bi bila okončana prva faza reforme - uspostavljanje jasnog pravnog okvira za funkcionisanje policijskih i obavještajnih struktura i agencija. Već u ovoj fazi reforme uticaj politike bi morao biti obuzdan kvalitetnim parlamentarnim nadzorom, a sigurnosne službe i servisi predani profesionalnom kadru, kojeg i te kako ima u njima", smatra Višća te zaključuje kako je važnost OSA potrebno naglasiti pogotovo u ovom sigurnosnom trenutku.

Munir Alibabić Munja, direktor bivšeg FOSS-a (Federalne obavještajno-sigurnosne službe), jedan je od najpoznatijih bezbjednjaka u regiji, čovjek iznimno upućen u rad obavještajne zajednice. On podsjeća da je još prošle godine u svojoj knjizi "Tajni rat za Bosnu između SDB-a, KOS-a i JNA" najavio ovakve stvari.

"U toj knjizi sam opisao stanje u obavještajnim institucijama i predvidio ova turbulentna dešavanja u sklopu globalnih sigurnosnih kretanja i terorističkih aktivnosti i prijetnji", rekao je za "Nezavisne" Alibabić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )