FOTO: nezavisne.com

Iako se očekivalo da nakon sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH politička situacija bude bar malo jasnija, ona je postala komplikovanija, jer su i zvanično stigle nove inicijative za smjenu ministara u Savjetu ministara BiH.

Istovremeno, isti ti ministri najnormalnije su odlučivali na sjednici Savjeta ministara BiH i donosili odluke, iako, sudeći po odnosima snaga u Predstavničkom domu, više nisu dio većine.

"Sudeći po atmosferi sa sjednica Savjeta ministara BiH i Doma naroda, parlamentarna većina na državnom nivou, koja se raspada, nikad bolje nije funkcionisala i nikad nije imala tako harmonične odnose sa opozicijom. Dom naroda usvojio je evropske zakone, a na sjednici Savjeta ministara BiH nikada nije bilo manje spornih tačaka", rekao je Nebojša Tojagić, politički analitičar.

Ipak, iza svega toga krije se potpuno nejasna situacija iz koje se izlaz ne vidi. SNSD je prestao da bude dio parlamentarne većine, ali je sa dva ministra u Savjetu ministara BiH i dalje dio izvršne vlasti. Praktično, SNSD je vlast u izvršnoj vlasti, a opozicija u zakonodavnoj, a slična situacija je i sa strankama "trojke", koje su opozicija SNSD-u, a svi zajedno kontrolišu izvršnu vlast. U svemu tome stranke opozicije SDS, PDP, SDA, Lista za pravdu i red, NES, DF itd.., koje uopšte nisu u izvršnoj vlasti, ponašaju se kao većina u zakonodavnoj vlasti i najavljuju smjenu ministara iz reda SNSD-a. 

"Evidentno je da do smjena u Savjetu ministara neće doći jer SNSD ima ustavne mehanizme da spriječi smjenu u Domu naroda", naglasio je Tojagić.

O inicijativi za smjenu Srđana Amidžića i Staše Košarca, ministara u Savjetu ministara BiH, govorio je i Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, koji je rekao da bez odluke Doma naroda nema konačnih odluka, pogotovo u pogledu razrješenja.

"Previše je igre i nesnalaženja mnogih na tom nivou", kazao je Dodik, ističući da je očigledno da se pokušavaju smjene, ali da se niko ne može ni imenovati.

"Predstavnički dom više nije ustavan jer nema adekvatan kolegijum i taj kolegijum ne postoji, a to znači da ne postoji ni dom", rekao je Dodik, dodajući da dok se ne imenuje srpski predstavnik u kolegijum, to nema ustavnu osnovu da funkcioniše.

Kako vrijeme odmiče, sve više je onih koji smatraju da će, kako stvari sada stoje, ovakvo stanje ostati do kraja mandata, jer većinu za brzu prekompoziciju vlasti nema niko.

"Meni je najizglednija opcija ona koju zagovara Dragan Čović, a to je da sve ostane kao i do sada, odnosno da SNSD ostane u koaliciji sa 'trojkom' i HDZ-om. Ova opcija je ujedno i najlogičnija jer bi se za sve druge izgubilo jako puno vremena na formiranje novog saziva Savjeta ministara i jako malo vremena bi ostalo novoj prekompoziciji da pokaže koliko je sposobna", rekao je Velizar Antić, politički analitičar.

On kaže da je postojeća koalicija na državnom nivou već dvije godine, te da bi bilo logično da se zaokruži ovaj period kako bi građani u oktobru sljedeće godine imali jasnu sliku koliko su dobro ili loše radili u ovom periodu.

Takođe, navodi da je mišljenja da bi eventualni ulazak u vlast na nivou BiH opozicije iz Republike Srpske bio veliki teret na njihovim leđima, te da tu bitku ne bi uspjeli da dobiju.

"Mislim da je i opcija koja opoziciju iz Srpske uvodi u vlast na državnom nivou velika zamka i jako je štetna za samu opoziciju", rekao je Antić. 

Kako će se stvari odvijati, moglo bi biti jasnije već u martu, za kada se očekuje da na sjednicu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH dođe inicijativa za smjenu Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova BiH, a ubrzo nakon toga i inicijative za smjenu Amidžića i Košarca. Takođe, aktuelno je i pitanje smjene Nikole Špirića sa mjesta zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i o njoj bi trebalo da se raspravlja na sljedećoj sjednici, koja u ovom trenutku još nije zakazana.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )