FOTO: InfoBijeljina

Koliko su domaći obrazovni sistemi uspješni i da li su đaci naučili da primijene stečeno znanje u praksi ostaće nepoznato, s obzirom na to da petnaestogodišnjaci iz BiH ne učestvuju na ovogodišnjem PISA testiranju, a razlog za to je, prema riječima upućenih, nedostatak političke volje u zemlji.

PISA je najveće svjetsko istraživanje u obrazovanju, u kojem je do sada učestvovalo više od milion učenika. Sprovodi se pod pokroviteljstvom Organizacije za ekonomsku saradnju (OECD), počevši od 2000. godine. Mjeri funkcionalno znanje, vještine i kompetencije učenika, njihovu sposobnost za rješavanje problema, te ukazuje koliko je znanje koje posjeduju primjenljivo. Smatra se da je PISA “rudnik podataka”, a ovogodišnje testiranje počinje danas i trajaće do 18. aprila.
 
BiH je prvi put 2018. godine učestvovala u PISA testiranju, koje je obavljeno u 213 škola, a učestvovalo je oko 7.000 petnaestogodišnjaka. Rezultati su pokazali da je primjena stečenog znanja u praksi slaba tačka učenicima u RS i FBiH, te je BiH na osnovu toga bila pozicionirana na 62. mjestu, od ukupno 79 zemalja učesnica.
 
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović rekao je za “Glas Srpske” da rezultati dobijeni za nivo BiH nisu pokazali ništa konkretno za obrazovni sistem Srpske i dodao da škole iz BiH ove godine ne učestvuju jer se Predsjedništvo BiH nije usaglasilo u vezi sa tim.
 
- Bošnjački i hrvatski član Predsjedništva BiH nisu htjeli da prihvate prijedlog Vlade RS koji je zastupao srpski član Predsjedništva Milorad Dodik. PISA je testiranje obrazovnih sistema, a Srpska ima zaseban sistem i treba da dobijemo rezultate testiranja konkretno za naše đake kako bismo znali šta treba mijenjati u našem sistemu - istakao je Damjanović.
 
Ministarstvo prosvjete i kulture RS je stava da je organizovanje PISA testiranja važno za sve učenike Srpske i BiH, uz poštovanje ustavnih i zakonskih nadležnosti koje Srpska ima u oblasti obrazovanja.
 
- Zatražili smo da vaspitno-obrazovni sistem Srpske bude vidljiv na listi međunarodnih testiranja i u samom izvještaju, što podrazumijeva uključivanje RS kao pridruženog regiona u proces testiranja. Pored planirane 72 škole u ovom ciklusu, zatraženo je da bude uključeno još 50 škola i 2.100 učenika iz Srpske - naveli su u resornom ministarstvu.
 
Pojašnjavaju da su putem Predsjedništva BiH sredinom marta 2021. godine dobili prijedlog Sporazuma o učešću BiH u istraživanju PISA u 2022. godini, na šta su dostavili svoje mišljenje i prijedlog za istovremeno potpisivanje sporazuma o učešću BiH i sporazuma o uspostavljanju pridružene regije - Republika Srpska, što nije prihvaćeno.
 
- U nastojanju da se omogući Srpskoj učestvovanje u ovom istraživanju, od Ministarstva civilnih poslova BiH tražili smo informaciju o pomenutom ciklusu testiranja, te predložili dodatno usaglašavanje o pitanju sporazuma u dijelu koji nije usaglašen. Odgovor nije dobijen. Usljed navedenog, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje nije bila u mogućnosti da ispoštuje rokove za prijavu za ovaj ciklus PISA testiranja - objasnili su u resornom ministarstvu.
 
U Agenciji za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH ističu za “Glas” da su uložili maksimalan napor da se ispoštuje zahtjev Ministarstva prosvjete RS, dogovorili sve sa organizatorom istraživanja, ali da je izostao politički dogovor u Predsjedništvu BiH.
 
- U julu 2020. godine Predsjedništvo BiH je na sjednici donijelo saglasnost za učešće, međutim, u toku istog mjeseca na sjednici Narodne skupštine RS navedena odluka je proglašena štetnom po vitalni interes RS. Nakon toga je Agencija preuzela koordinirajuću ulogu između Ministarstva prosvjete RS, OECD-a kao organizatora istraživanja i kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH s ciljem da se riješi problem i da se odgovori pozitivno na zahtjeve koji su došli iz RS, a koji su išli ka tome da Republika Srpska ima poseban status - rekla je zamjenica direktora Agencije Alisa Ibraković. Dodala je da do marta 2021. godine, do kada je bio krajnji rok za potpisivanje ugovora, nisu uspjeli dobiti saglasnost Predsjedništva BiH. Zbog izostanka političke volje, pojasnila je, izgubljeno je pravo učešća.
 
Uticaj “kovida”

Alisa Ibraković je istakla da je BiH jedina zemlja u regiji koja neće učestvovati u ovom PISA istraživanju, te da neće imati priliku da na ovaj način provjeri da li se i kod nas dešava ono što je evidentno na globalnom nivou na polju obrazovanja, a to je da je “kovid” loše uticao na učenička postignuća. Kazala je da je BiH dobila poziv za PISA 2025, a rok za potpis ugovora je kraj marta ove godine, naglasivši da je ponovo na potezu politika.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )