FOTO: null

BIJELJINA – Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS pokrenuli su istragu u bijeljinskoj Fabrici šećera u stečaju zbog sumnjivih presuda koje je ovo preduzeće gubilo, a što je na kraju uticalo na iznos priznatih potraživanja povjerilaca, saznaje pos

Stečajni upravnik „Šećerane“ Nebojša Matić potvrdio je za CAPITAL da je policija prije nekoliko dana počela da izuzima dokumentaciju iz ovog preduzeća koja se odnosi na prijave potraživanja nastale nakon dobijenih presuda zbog propuštanja.

„Oni će ispitati da li je bilo radnji koje su mogle da promijene prijave potraživanja. Mi imamo 80 odsto prijava potraživanja koje su nastale kao rezultat presuda zbog propuštanja. Dakle, radi se o tome da je neko tužio „Šećeranu“, a niko iz uprave se nije žalio, niti dostavio pismeni odgovor sudu, niti išao na ročište, nakon čega su donošene presude u korist onih koji su tužili i te prijave je raniji stečajni upravnik morao da prizna jer su imali pravosnažne presude“, rekao je Matić.

On je pojasnio da takvih prijava ima oko stotinu, od kojih se 84 odnosi na radnike. Ukupna vrijednost priznatih potraživanja po osnovu presuda zbog propuštanja iznosi oko devet miliona KM. Kazao je da je policija prvo tražila prijave koje se odnose na pojedina preduzeća, a da su onda rekli da će proširiti istragu i na sve ostale firme i pojedinačna potraživanja zaposlenih koja su nastala po osnovu presuda zbog propuštanja.

„Ukoliko bi bile utvrđene određene nepravilnosti u vezi sa tim prijavama potpuno bi se promijenila struktura povjerilaca“, naglasio je Matić.

Jedan od bivših direktora „Šećerane“ Meho Fafulić rekao je za capital da je u vrijeme kada je on bio na čelu fabrike ona bila potpuno u blokadi, nije imala novca, niti je mogla da angažuje advokata.

“Lično sam išao na skoro sva ročišta koja su bila u vrijeme dok sam ja bio na čelu fabrike, a ne znam šta su radili moji prethodnici“, rekao je Fafulić i dodao da je i on tužio „Šećeranu“ zajedno sa ostalim radnicima.

Vijetnamci i dalje zainteresovani za „Šećeranu“

Kada je u pitanju dalji tok stečaja u „Šećerani“, nakon što je došlo do promjenje upravnika, Matić je rekao da je smanjio troškove stečaja sa 25.000 na 12.000 KM, tako što je smanjio broj radnika sa 23 na 10.

„Nema potrebe za tolikim kadrom i zbog toga sam donio takvu odluku. Ostali su samo oni koji su neophodni za vođenje stečajnog postupka. Imali smo nekoliko sastanaka sa predstavnikom radnika i firmi. Takođe, ponovo se pojavila firma iz Vijetnama koja je i dalje zainteresovana za kupovinu imovine „Šećerane“. Razgovarali smo sa njima i rekli im da poboljšaju ponudu, dostave je sudu pa ćemo je uzeti u razmatranje“, kazao je Matić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )