Novim cjenovnikom na koji je Vlada Srpke dala saglasnost, šumski drvni sortimenati su u prosjeku poskupili za 10 odsto.
Najviše su podignute cijene najkvalitetnijeg hrasta i bukve, za oko 20 odsto.
Poslovna zajednica je odmah digla glas protiv poskupljenja šumskih drvnih sortimenata, uz obrazloženje da je sektor drvoprerade u 2023, u odnosu na godinu ranije, imao pad od skoro 40 odsto.
Drvoprerađivači su ranije upozorili da bi, u slučaju rasta cijena šumskih sortimenata, automatski došlo i do smanjenja preuzetih količina sirovina. To, opet, znači da ni „Šume Srpske“, kako su naglasili, uprkos poskupljenjima, ne bi zabilježile veći priliv sredstava.
Poskupljenje sortimenata zabrinulo je i građane, koji strahuju da bi cijena ogreva mogla da ode gore.
S druge strane, „Šume Srpske“ na zalihama imaju oko 250.000 kubika drveta, uglavnom za ogrev, koje propada od stajanja.
U ovom preduzeću pokušali smo saznati da li, kao na primjer neke zemlje okruženja, planiraju da snize cijene ovog drveta i tako spriječe da u potpunosti propadne. Podsjetimo, Hrvatske šume daju popuste kako bi se riješile zaliha.
U „Šumama Srpske“ , očigledno, nemaju takvu namjeru.
Nisu nam odgovorili na pitanje koliko imaju ogrevnog drveta na lageru, poručivši da su njegove zalihe „u skladu sa ostvarenjem proizvodno-finansijskog plana“.
– U zavisnosti od vremenskih uslova, te načinu skladištenja i čuvanja, zavisi i stepen propadanja svih šumskih drvnih sortimenata – rekli su za Srpskainfo u ovom preduzeću.
Dodaju da u Srpskoj nisu povećane cijene ogrevnog drveta.
– U manjem procentu, poskupili su više vrijedni šumski drvni sortimenti. Prosječna cijena oblog ogrevnog drveta je 84,5 KM po kubiku, a cijepanog 79 KM po kubiku – poručuju iz „Šuma Srpske“.