Nezaposleni inženjeri poljoprivrede, koji su nosioci nekomercijalnog poljoprivrednog gazdinstva i nisu stariji od 40 godina, imaju šansu da uz pomoć bespovratnih sredstava pokrenu posao i stečeno znanje na fakultetu iskoriste na svom seoskom imanju.
Među 18 nezaposlenih inženjera poljoprivrede i prehrambene tehnologije koji su dobili bespovratnu pomoć za pokretanje posla je i pet žena. Za ovaj vid podrške Ministarstvo poljoprivrede izdvojilo je 720.000 maraka.
Zahvaljujući podsticaju od 40.000 maraka diplomirani inženjer poljoprivrede Darko Đokić iz Čađavice, koji je na birou od 2018. godine, redovan izvor prihoda obezbjeđivaće proizvodnjom mlijeka.
- Ranije smo tovili bikove pa imamo izgrađene objekte koje ću iskoristiti za proizvodnju mlijeka koja se više isplati. Ovim sredstvima nabaviću kvalitetna muzna grla koja ne bih mogao kupiti sam jer jedno košta od 4.000 do 5.000 maraka. Zasnovao sam porodicu, dobili smo sina i našu budućnost vidimo na poljoprivrednom gazdinstvu – kaže agronom za portal InfoBijeljina.
U svemu što radi Darko ima i podršku supruge Jovane.
- Raditi moramo gdje god da živimo, a kako god, nigdje nije ljepše nego u svom rodnom selu. Drago mi je što je što su to prepoznali i nadležni i podržali nas – kaže mlada domaćica.
I Dragan Kojić iz Kojčinovca kod Bijeljine će kroz samozapošljavanje ostvariti svoj cilj, ostaće na selu i unaprijediti proizvodnju. Ovaj mladi agronom uzgaja svinje, proizvodi žitarice na 16 hektara i industrijski krompir na 4 hektara.
- Uzeću šta budemo mogao od mehanizacije, traktor, rotodrljaču, rasipač. Mnogo će mi olakšati poslove u domaćinstvu. Hvala Vladi i Ministarstvu što podržavaju mlade na selu. Samo tako možemo sačuvati sela od izumiranja – naglašava Kojić.
Ponosan je i na svoju farmu svinja.
- Počeo sam sa djedom da držim svinje prasilice. Krenuli smo sa pet komada, a danas imamo 70 krmača i godišnje proizvedemo oko 1.500 prasadi – priča mladi poljoprivrednik za InfoBijeljinu.
Od 2014. godine podržano je samozapošljavanje 67 mladih agronoma koji su ostali na selu da primjenom novih znanja i tehnologija razvijaju proizvodnju i savjetodavno pomažu poljoprivrednicima iz neposredne okoline.
Koriste i druge podsticajne mjere, prvenstveno za kapitalne investicije. Rok za realizaciju investicija i za dostavljanje zahtjeva za isplatu produžen je do 15. oktobra.