Fondacija „Udružene žene Banjaluka“, u saradnji sa udruženjima građana „Vive žene“ i „Medika“, odnosno, Agencijom za saradnju, edukaciju i razvoj „ACED“ , danas je u Bijeljini organizovala potpisivanje Protokola o međusobnoj saradnji institucija i nevladi
Pored ovih udruženja, Protokol su potpisali predstavnici Gradske uprave Grada Bijeljina, Okružnog suda i Tužilaštva, ustanove zdravstvene i socijalne zaštite iz Bijeljine, Zvornika i Srebrenice, kao i nevladine organizacije sa ovog područja uključujući porodice poginulih boraca.
Uspostavljanje saradnje definisane Protokolom je dio projekta „Osiguranje pristupa pravdi za svjedoke/žrtve kroz jačanje postojećih i uspostavljanje novih mreža podrške svjedocima u BiH“.
Nada Golubović iz Fondacije „Udružene žene Banjaluke“, istakla je da svaka ustanova i organizacija unutar protokola ima različitu ulogu, sa ciljem pomoći žrtvama nasilja.
- Već dvije godine radimo sa ustanovama, a danas smo tu saradnju formalizovali potpisivanjem ovog Protokola. Kada se ustanovi da neka osoba ide da svjedoči, potpisnice Protokola će joj pružati psihološku i pravnu podršku, kao i smještaj tokom svjedočenja - pojasnila je Golubovićeva, dodajući da se podrška pruža i onima koji su pretrpjeli ratne zločine i nasilje, a koji ne žele da svjedoče.
Ona je istakla da je svjedočenje veoma stresno za svjedoke, te da se nada da će im, na osnovu saradnje definisane Protokolom, mreža učesnika pomoći da što lakše prebrode traume.
Zamjenik gradonačelnika Bijeljine Dragan Đurđević naveo je da će Gradska uprava biti organ koji će povezivati potpisnice Protokola sa područja Grada i jednom godišnje,preko Centra za socijalni rad, obavještavati Skupštinu Grada o aktivnostima koje je neophodno preduzeti u sklopu ovog projekta.