FOTO: null

U ovogodišnjem gradskom budžetu Bijeljina za subvencionisanje vantjelesne oplodnje izdvojeno je 20.000 maraka, a Grad finasira sa 1.200 KM treći ili jedan od narednih pokušaja vantjelesne oplodnje, s tim da se finansira samo jedan pokušaj.

Pojedini odbornici u lokalnom parlamentu smatraju da bi ovaj novac, imajući u vidu da budžet Bijeljine iznosi blizu 47 miliona KM, trebalo da se poveća. Poručuju i da podrška natalitetu ne smije biti samo „deklarativna”.

Naime, u toku ove godine devet parova u Bijeljini  je dobilo pomoć za postupak vještačke oplodnje, ali se sve više bračnih parova obraća gradskoj upravi za pomoć.

Iznos koji se dodjeljuje za ovaj medicinski postupak je 1.200 maraka, a parovi su dužni da dostave dokumenta o prva dva pokušaja da bi mogli da ostvare pravo na subvencionisanje trećeg pokušaja vantjelesne oplodnje, saopšteno je u nadležnom gradskom odjeljenju.

Ove procedure podrazumjevaju i boravak u drugim gradovima, gdje se provode analize i kontrole, što uključuje dodatne troškove, a gradska uprava Bijeljina izlazi u susret bračnim parovima da obezbjede novac i za putne troškove.

Odbornik Pokreta Uspješna Srpska Ljubiša Petrović, smatra da je potrebna veća podrška grada borbi protiv steriliteta.

Trebalo da bi se tvrdi Petrović, iznaći mogućnost da se dio sredstava iz drugih grantova preusmjeri u ove svrhe.

- Više od 30 opština i gradova u RS podržavaju treći pokušaj vantjelesne oplodnje u potpunosti. Fond zdravstvenog osiguranja pokriva dva i zašto ne bismo u budžetu iznašli više novca za ove namjene. Svjesni smo da je iz godine u godinu stopa nataliteta manja od stope mortaliteta i moramo preduzeti sve kako bismo ovaj negativni trend zaustavili - kaže Petrović.

I Vlada RS posredstvom Fonda zdravstvenog osiguranja od 2007. godine finansira jedan, a od 2011. godine u potpunosti dva pokušaja vantjelesne oplodnje.

Pravo na ovu proceduru imaju svi parovi kojima je dokazan sterilitet, a u poslednje tri godine izdvojeno je više od sedam miliona maraka. Fond zdravstvenog osiguranja RS  za sada je odobrio 373 zahtjeva, dok je u 2016. i 2015. godini bilo 519, odnosno 408 pokušaja.

- U prošloj godini odobreno je 58 zahtjeva, dok je 2015. godine ukupno bilo odobreno 32 zahtjeva. Fond u cjelosti pokriva postupak vantjelesne oplodnje ženama do 40 godina starosti, ženama od 41 do navršene 42 godine pola, a ženama koje imaju više od 42 godine, a dobiju dijete nakon postupka vantjelesne oplodnje, u potpunosti nadoknađuje troškove - ističu u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.

Porast parova

Za teritoriju Bijeljine u ovoj godini do sada je odobreno 39 zahtjeva za vantjelesnu oplodnju.

Prema podacima Fonda, u porastu je broj parova iz Bijeljine koji im se obraćaju za pomoć, tako da je planirano da u narednom periodu još više novca bude izdvojeno za ove namjene.

Postupkom vantjelesne oplodnje u RS na svijet je došlo 1.000 beba.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )