FOTO: srpskainfo.com

Tužioci u Srpskoj već imaju pune ruke posla zbog prijava koje se odnose na klevetu.

Iako su mnogi upozoravali da će to zatrpati pravosuđe, skupštinska većina u Narodnoj skupštini Republike Srpske je prije godinu dana, 20. jula 2023, usvojila izmjene i dopune Krivičnog zakonika, kojim je kleveta ponovo postala krivično djelo.

"Okružno javno tužilaštvo Banjaluka od stupanja na snagu posljednjih izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske (KZ RS), do 17. jula 2024. godine, zaprimilo je 61 prijavu za krivično djelo kleveta iz člana 208 a. i krivično djelo  iznošenje ličnih i porodičnih prilika iz člana 208 b. KZ RS", rekla je za "Nezavisne novine" Maja Đaković Vidović, rukovodilac odnosa sa javnošću u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka.

Prema njenim riječima, u tri predmeta donesena je naredba o nesprovođenju istrage, a u četiri predmeta donesena je naredba o sprovođenju istrage.

Prijava je bilo i u Doboju, s tim što među prijavljenima nema medija niti novinara.

"Zaprimljene su ukupno 23 prijave za krivično djelo kleveta iz člana 208 a. Krivičnog zakonika Republike Srpske, od kojih je jedna riješena nepokretanjem istrage, dok su ostale prijave u radu i po njima se vrše provjere i prikupljaju potrebna obavještenja i dokazi  radi donošenja tužilačke odluke u tim predmetima", kazali su za "Nezavisne novine" iz dobojskog tužilaštva.

Posla će zbog vraćanja klevete u krivično zakonodavstvo Srpske biti i za bijeljinske tužioce.

"Od jula 2023. godine je ovom tužilaštvu podneseno 16 krivičnih prijava za krivično djelo kleveta. Od ukupnog broja podnesenih prijava, tri prijave se odnose na medijske radnike", rekao je za "Nezavisne novine" Milan Malivojević, portparol Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini.

U Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu otvoreno je 14 predmeta za krivično djelo kleveta.

"Od toga su tri protiv novinara/blogera, četiri protiv NN lica i sedam protiv građana. Svi ovi predmeti nalaze se u fazi prijave i u redovnoj proceduri rada prema Planu rada Tužilaštva. Za ostala krivična djela iz grupe krivičnih djela protiv časti i ugleda nije bilo podnesenih krivičnih prijava", rekao je za "Nezavisne novine" Neven Kramer, sekretar Okružnog javnog tužilaštva Istočno Sarajevo.

U Okružnom javnom tužilaštvu u Trebinju nam je rečeno da su zaprimili ukupno šest predmeta koji se odnose na klevetu.

Marko Divković, predsjednik Udruženja "BH novinari", kaže da ovi podaci pokazuju upravo ono na šta su novinari upozoravali.

"Predlagač i donosilac zakona je upravo to i htio i, nažalost, u tome je uspio. Ja se samo plašim da će toga biti sve više", rekao je Divković za "Nezavisne novine".

Maja Sever, predsjednica Evropske federacije novinara, kaže da brojke koje stižu iz tužilaštava pokazuju da je vraćanje klevete u krivično zakonodavstvo bila loša odluka, te da ima loš uticaj na novinarsku struku, ali i čitavo društvo.

"Pokazalo se da smo bili u pravu svi mi koji smo tada upozoravali da se to ne čini, jer se to donosi upravo zato da bi se ugušili preostali znaci slobode u novinarskom sektoru u Republici Srpskoj", istakla je Severova.

Bila bi, dodaje, revolucija kada bi političari donijeli odluku da ipak sve ovo vrate na prethodno stanje, odnosno izbrišu klevetu iz krivičnog zakonodavstva.

"Nisu imali snage ni oni koji su možda sumnjali u ovu odluku da se izbore da se to ne donese. A ovi koji su je donijeli svakako uživaju u plodovima svog rada. Tako da, iskreno, na temelju ovih brojki o kojim govorimo, te temelju da se zaista ostvaruje strašan pritisak na ljude kriminalizacijom klevete, nemam nade da će oni doći k razumu i poštenju i promijeniti tu odluku", naglasila je Severova za "Nezavisne novine".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )