FOTO: null

Dugo najavljivana racionalizacija radnih mjesta u zdravstvenim ustanovama u RS počela je u pojedinim bolnicama i domovima zdravlja, a prvi na udaru našao se nemedicinski kadar.

Prekobrojni u zdravstvenom sistemu uglavnom su oni koji ne nose bijele mantile, odnosno prateće osoblje koje se godinama gomilalo u svim zdravstvenim ustanovama.

- Planirana je racionalizacija radnika u zdravstvu i ona se jednim dijelom već realizuje. O tačnom broju smanjenja radnika još ne možemo govoriti dok ne budu utvrđeni svi kriterijumi, ali akcenat je svakako na smanjenju broja nemedicinskog kadra - ističu u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS.

Naglašavaju da će izbjegavati otpuštanje radnika i da će pristupati racionalizaciji kroz penzionisanje i smanjenje broja produženih ugovora na određeno vrijeme.

- U ovom trenutku veći problemi su u bolnicama, ali postoji višak nemedicinskog kadra i u određenim domovima zdravlja koji će se u idućem periodu morati rješavati - kažu u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić izjavio je krajem juna u intervjuu "Glasu Srpske" da bi smanjenje broja radnika u zdravstvu moglo donijeti uštedu od pet miliona KM godišnje. Bogdanić je rekao da je u to vrijeme u zdravstvu bilo oko 200 zaposlenih manje nego krajem 2014. godine.

- Ako se uzme u obzir da svaki radnik sa bruto platom "košta" oko 2.000 KM, ušteda bi mogla iznositi oko 400.000 KM mjesečno, odnosno prema grubim procjenama, oko pet miliona KM na godišnjem nivou - rekao je Bogdanić.

U Sindikatu zdravstva i socijalne zaštite RS kažu da je njihov stav da u zdravstvenim ustanovama nema viška radnika, pa čak i kada je u pitanju nemedicinski kadar i da će se boriti za prava svakog pojedinca.

- Ako i ima viška u pojedinim bolnicama ili domovima zdravlja, svi znaju zbog čega je to tako. Oni su do tih radnih mjesta došli prije izbora po partijskim linijama i sada se i za njih mora iznaći neko rješenje - kaže predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić navodeći da zdravstvene ustanove imaju oko 12.700 radnika među kojima se oko 30 odsto odnosi na nemedicinski kadar.

Univerzitetska bolnica - Klinički centar Banjaluka smanjila je broj radnika u posljednjih nekoliko mjeseci za 60.

- S obzirom na to da su usvojene izmjene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, u našoj ustanovi će biti izrađen prijedlog statuta i pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta - kažu u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u RS.

U Univerzitetskoj bolnici - Klinički centar Banjaluka, koji zapošljava 2.635 radnika, među kojima na medicinski kadar otpada 1.837, a nemedicinski 798, ističu da raspisuju konkurse za prijem isključivo medicinskih tehničara, dok je prijem drugih zaposlenih po svim osnovama obustavljen.

Vlada RS je u januaru ove godine donijela odluku da zdravstvene ustanove i javni fondovi ne mogu zapošljavati nove radnike, niti produžavati postojeće ugovore o radu na određeno bez odobrenja resornog ministarstva za čije će dobijanje morati dostaviti detaljno obrazloženje.


Sastanak

Racionalizacija u zdravstvenom sektoru bila je jedna od glavnih tema razgovora Milenka Granulića i Dragana Bogdanića.

- Sindikat će aktivno učestvovati i dati svoje mišljenje ili eventualne zamjerke - kaže Granulić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )