Nakon što je u maju objavila listu maksimalnih veleprodajnih cijena lijekova, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH započela je kontrole da li se veletrgovci pridržavaju tih cijena.
U ovoj agenciji u četvrtak su nam rekli da su svi nosioci dozvola za stavljanje lijekova u promet i veletrgovci lijekovima od 19. maja u obavezi da se pridržavaju maksimalnih veleprodajnih cijena koje je utvrdila Agencija.
Pored Agencije za lijekove i medicinska sredstava BiH, u kontroli cijena lijekova nadležnosti imaju i entiteti te Odjeljenje za zdravstvo Brčko distrikta kao i kantoni, koji treba da kontrolišu maloprodaju lijekova i u skladu sa svojim nadležnostima mogu da vrše reviziju i nivelaciju cijena sa listi lijekova obaveznog zdravstvenog osiguranja u BiH, a čija je cijena veća od maksimalno dozvoljenih.
"Na entitetskom nivou se vrše i nivelacije cijena koje su bile predmet nabavke putem tendera, a koje su bile više od maksimalno dozvoljenih Pravilnikom, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama", rekli su nam juče u Agenciji za lijekove i medicinska sredstva.
Inače, pojedini lijekovi u apotekama u BiH već su jeftiniji nego ranije, međutim nisu rijetki ni slučajevi da su pojedini medikamenti poskupjeli.
U RS u četvrtak je počela primjena revidiranih cijena lijekova sa liste koju je objavio Fond zdravstvenog osiguranja RS još 1. juna, dok se na listama u FBiH uskoro očekuje revizija cijena.
Ranije je iz FZO RS saopšteno da će stupanjem na snagu ovog pravilnika u drugoj polovini godine troškovi za lijekove koje finansira Fond biti niži za oko osam odsto.