Protivgradna sezona počela je pre 2 dana, a gradska uprava Bijeljina još uvek nije potpisala ugovor sa Javnim preduzećem „Protivgradna preventiva“.
Protivgradnim strelcima na ovom području iz gradskog budžeta duguju se 2 plate, odnosno 24.000 maraka.
Uprkos tome, protivgradna sezona neće biti dovedena u pitanje. Reagovati se mora blagovremeno kako bi se sprečile štete na poljoprivrednim usevima.
Nadležni obećavaju da će dugovanja iz prošle godine biti izmirene.
Na području Semberije u funkciji su 24 protivgradne stanice, a prvih 12 postavljeno je još 2003. godine u drinskom i savskom pojasu. Godišnje se sa njih u proseku ispali oko 200 protivgradnih raketa.
Iako im se duguju 2 plate i obećani bonus od 200 KM, odnosno 24.000 maraka, sistem protivgradne zaštite mora biti u funkicji, naročito u područjima Semberije, Podrinja i Posavine, poručuju protivgradni strelci.
- Rakete i sva oprema su nam dostavljeni. Radićemo savesno i odgovorno, a i od nadležnih očekujemo isto. Naši poljoprivrednici moraju znati da ćemo učiniti sve kako bismo useve zaštitili od vremenskih nepogoda. Plaćaju nas po 1.600 KM po sezoni. Nisu to neke velike pare pogotovo ako se ima u vidu da smo 24 sata na raspolaganju - kaže Jovo Ilić, strelac sa protivgradne stanice u Janji.
Milisav Trifunović sa protivgradne stanice u Popovima kaže da gradska uprava duguje i nadoknadu vlasnicima zemljišta na kojima su postavljene protivgradne stanice.
– To su simbolična sredstva od 50 KM godišnje. Ne radi se o iznosu, radi se o odnosu prema nama. Svake godine se ponavlja ista priča. Počinje sezona, nama duguju, a izdvajanje za nas je tek kap u moru -kaže Trifunović.
U JP „Protivgradna preventiva RS“ podsećaju da deluju na području 24 lokalne uprave, 22 u RS, Distriku Brčko i opštini Gradačac u Federaciji.
- Većina zajednica redovno izmiruje svoje obaveze, ali sa gradskom upravom Bijeljina ugovor još nije potpisan - kaže Tihomir Dejanović v.d. direktora preduzeća.
On kaže da bi izrazito razvijena zajednica kao Bijeljina trebalo da više povede računa o protivgradnoj zaštiti.
- Nabavili smo opremu i isporučili jer ne možemo čekati da potpišu ugovor. Raketa imamo dovoljno, a nakon svakog ispaljivanja njihov broj se popunjava - kaže Dejanović.
U Gradskoj upravi Bijeljina obećavaju da će izmiriti bar deo dugovanja. Načelnik Odeljenja za finansije Slavko Bašić kaže da je protivgradna zaštita za ovo područje jako važna.
– Izrazito smo poljoprivredni kraj i moramo preduzeti sve što možemo kako bismo sprečili da grad nanese štetu našim usevima. Zadovoljni smo radom protivgradnih strelaca i saradnjom sa JP “Protivgradna preventiva”. Nastojaćemo da iznađemo sredstva i izmirimo dugovanja kako bi uspešna saradnja bila nastavljena - kaže Bašić.
Istovremeno, i poljoprivrednici poručuju da bi gradska uprava Bijeljina trebalo da izmiri dugovanja prema protivgradnim strelcima i omogući im da rade svoj posao.
- Prošle godine led je uništio kukuruz na 16 dunuma zemlje. Šteta je bila 100 odsto, a bila bi još veća da nisu pucali iz raketa i razbili gradonosne oblake. Mi radimo sve što možemo da bismo imali dobre i kvalitetne useve. Primenjujemo agrotehniku, hemijsku zaštitu, a trud koji ulažemo je ogroman. Sve nam je to džaba ako nas na kraju pobije led - kaže Mićo Bešlić iz Popova.
Izgrađene 24 stanice
Na području Semberije u funkciji su 24 protivgradne stanice, a prvih 12 postavljeno je još 2003.godine u drinskom i savskom pojasu.
Godišnje se sa njih u proseku ispali oko 200 protivgradnih raketa.
Pre nekoliko godina protivgradne stanice izgrađene su i u susednim opštinama Ugljeviku i Loparama, čime je omogućena protivgradna zaštita od oko 900.000 hektara najplodnijeg zemljišta u severnom delu Republike Srpske.