FOTO: null

U Semberiji će ovog proleća biti zasejano 30.865 hektara oranica, što je za 400 hektara više u odnosu na prošlu godinu.

Najviše će biti pod kukuruzom oko 24.450 hektara, sojom 639 hektara, suncokretom 140 hektara, duvanom oko 300 hektara i povrćem 4.074, dok će pod industrijskim i krmnim biljem biti oko 1.243 hektara.

Ukoliko vremenske prilike dozvole procenjuje se da će obradive površine biti iskorištene 99 odsto, dok s druge strane poljoprivrednici strahuju da bez pomoći nadležnih neće uspeti da pripreme oranice, obezbede seme, đubrivo i zaštitna sredstva.

Poljoprivrednik Nikola Aleksić iz Golog Brda obrađuje šest hektara, kukuruza i pšenice.

- Cene repromaterijala u okruženju su znatno niže, a naša setva, u odnosu na region, mnogo je skuplja. Potrebno je oko 1.200 do 1.500 KM po hektaru, a seljak nema para. Očekujemo smanjenje cena semenskog materijala i mineralnih đubriva, dok se očekuje poskupljenje hemijskih zaštitnih sredstava i dizel goriva – rekao je Aleksić.

Dodaje da mnogi u njegovom selu neće moći zasejati sve što su planirali jer ih je većina kreditno zadužena.

- Podsticaji nam kasne, a morali smo izdvojiti i značajna sredstva za prihranu pšenice i ozimih kultura. Sve to ugrožava, ionako, naš težak položaj - kaže on.

Zabrinut je i Ljubiša Petrović iz Crnjelova koji kaže da poljoprivrednim proizvođačima ide na ruku lepo vreme, jer u zemljištu ima dovoljno vlage pa se oranice pripremaju za setvu kukuruza i sadnju povrća.

Ipak, navodi da prolećna setva zahteva mnogo ulaganja, a da je krajni rezultat uvek neizvestan.

- Obnavljamo plastenike i tople leje. Zasejaćemo krastavac dinju i papriku na površini od 2.000 kvadrata, a na 5,5 hektara ćemo proizvoditi kupus, paradajiz i lubenice. Po dunumu se mora uložiti oko 600 maraka, a kako je poljoprivreda „fabrika pod vedrim nebom“ nikada se ne zna kakva će godina biti. Ugrožava nas nelojalna konkurencija, a i podsticaji poljoprivrednoj proizvodnji značajniji - rekao je Petrović.

Prolećna setva uveliko se priprema i na Poljoprivrednom dobru „Semberiji“.

- Setvu povrća počinjemo oko 10. marta. Planiramo na 30 hektara da zasejemo grašak, a boraniju na 40. Budući da je ovo vrlo skupa proizvodnja i da nam je samo za setvu ovih kultura potrebno stotinak hiljada maraka, pregovaramo sa PI „Sava“, za koju proizvodimo povrće, da nas kreditiraju. Nakon toga idemo sa setvom kukuruza na 550 hektara, silažnog kukuruza na 140, soje na 340 hektara. Na našem dobru sejemo i semenski kukuruz na 85 hektara i suncokret na 60 hektara - kaže Slaviša Gligorević, tehnički direktor PD „Semberija“.

Semberski poljoprivrednici očekuju i pomoć Vlade RS, resornog ministarstva i lokalne zajednice, a posluže li i vremenski uslovi, prvi traktori na njivu će početkom aprila.

Setva ratarskih kultura bez kašnjenja

Agronom Stanko Tadić kaže da će ukoliko vreme posluži setva ratarskih kultura biti obavljena bez kašnjenja.

- Optimalan agrorok za setvu kukuruza od 5. do 25. aprila. Setva povrća u plastenicima koji se greju već je počela. Za par dana počinje i sadnja krompira na otvorenom polju. Ovo je period kada se moraju prihraniti ozime kulture, pšenicu i ječam. Neophodno je na zemljištima koja nisu kisela baciti ureu, drugu turu prihrane obaviti čim pšenica krene sa intenzivnim rastom, a to je za 20 dana - kaže on.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )