Kako preživeti od prvog do prvog u mesecu pitanje je koje muči većinu građana Srpske
Njihovi kućni budžeti oslanjaju se na jednu ili dve prosečne plate od 834 marke, a troškovi sindikalne potrošačke korpe iznose 1.845 maraka!
U strukturi mesečnih troškova, po analizi Saveza sindikata Republike Srpske, najviše novca ide na prehranu - 692 KM, što je 37,5 odsto sindikalne potrošačke korpe.
Na drugom mestu su troškovi stanovanja i komunalnih usluga (559 KM), što je 30 odsto korpe, dok je za prevoz potrebno izdvojiti oko 193 KM.
Ostali troškovi tiču se održavanja domaćinstva (104 KM), odeće i obuće (133 KM), higijene i zdravlja (80), obrazovanja (82 KM).
Iz ovih podataka jasno se vidi da ni dve prosečne plate nisu dovoljne da "pokriju" mesečne troškove četvoročlanog domaćinstva, dok su porodice u kojima radi samo jedan član u mesečnom minusu od 1.000 KM, koliko im nedostaje za ukupne troškove!
Banjalučanka Rada Dobrijević, ugostiteljski radnik, čija su mesečna primanja 700 KM, kaže za "Novosti", da se njena porodica na razne načine dovija kako bi pokrila troškove života.
"Muž radi na građevini, ali samo u sezoni. Imamo mesečnu ratu kredita od 214 KM, za struju dajemo oko 40 KM, odvoz smeća 10 KM, koliko i za vodu, kablovsku televiziju plaćamo 40 KM, RTV taksu sedam i po, za grejanje dajemo 50 KM, deci je potrebno oko 100 maraka za troškove školovanja...Računi stižu jedni druge, ne možemo da ih na vreme plaćamo", žali se ona.
Zbog malih primanja i velikih troškova života rastu dugovanja građana komunalnim preduzećima. U Banjaluci ti dugovi premašuju milione maraka. Tako pojedini građani za vodu, smeće ili grejanje duguju i po 20.000 maraka, što je podstaklo ova preduzeća na sve veći broj tužbi protiv potrošača, koji svoje obaveze ne izmiruju na vreme.
Dugovi Banjalučana prema "Vodovodu" su veći od tri miliona maraka, dok mnogi građani "Toplani" duguju više od 700 KM. Rekorder je Banjalučanin koji je ovom preduzeću dužan 20.000 KM! Pojedina domaćinstva "Čistoći" duguju od 500 do 2.000 KM.
Predsednik Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović kaže, za "Novosti", da su mala platežna moć građana i rast troškova života iz godine u godinu dovela mnoga domaćinstva u nezavidnu ekonomsku situaciju.
"Ljudi prvo nastoje da sebi obezbede hranu koja zauzima 40 odsto ukupnih troškova. Nažalost, zbog malih primanja, mnogi nisu u stanju da na vreme plaćaju račune i režije, pa gomilaju dugove prema komunalnim preduzećima", kazao je on.
Posebno su ugroženi penzioneri koji žive sami sa primanjima do 200 KM! Tim ljudima dnevno je na raspolaganju od tri do pet maraka za hranu.
- Živim od penzije od 192 KM. Za lekove dajem oko 30 maraka, a za režije oko 60. Za hranu mi ostane 100 KM - priča nam Banjalučanka Rada S. M.
NAJTEŽE GRAĐEVINCIMA
Plate zaposlenih u oblasti finansija i osiguranja koje iznose oko 1.260 KM u najvećem obimu "pokrivaju" sindikalnu potrošačku korpu (68 odsto). Slede primanja službenika u javnoj upravi (60 odsto). Prosvetari sa platom od 867 KM troškove SPK "pokrivaju" sa 46 odsto, dok plata građevinaca ove troškove pokriva svega 28 odsto.