FOTO: InfoBijeljina.com

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović izjavio je na današnjoj pres-konferenciji da će iz gradskog budžeta za podršku poizvođačima pšenice biti isplaćeno 10 feninga po kilogramu, iako Pravilnik predviđa pet feninga.

Petrović je naveo da će se ići u izmjenu Odluke o utrošku podsticajnih sredstava i izmjenu Pravilnika, a pravo na podsticaj od 10 feninga imaće svi oni koji predaju pšenicu u mlinove do 15. novembra.
 
- Nažalost, možemo samo konstatovati da je ovogodišnji rod pšenice prepolovljen i da iznosi 3,5 tona po hektaru. U južnom dijelu Semberije, na primjer u Glavičicama, Batru, Johovcu, obilazili smo njive sa prinosom od 1,5 tona po hektaru. Ta sela ne pamte ovakvo stanje godinama unazad. Ili, recimo, u Magnojeviću i Dragaljevcu prinos je 2,5 tona po hektaru. Hektolitri su išli do mizernih 62, 63, a rijetko preko 76 – istakao je Petrović.

 
On je pozvao Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske da „iznađu dodatnih 250 KM podsticaja po hektaru“ i da ta sredstva budu isplaćena tokom jesenje sjetve.
 
Sreten Vučković iz gradskog Odjeljenja za poljoprivredu naglasio je da su otkupne cijene koje nude mlinovi mizerne i da se u Semberiji kreću od 25 do 30 feninga po kilogramu.

 
- Izveli smo kalkulaciju koja je pokazala da je za proizvodnju pšenice na jednom hektaru bilo potrebno 3.150 KM. Takve su bile cijene đubriva, prihrane, repromaterijala i drugih stvari u jesen prošle godine. Sa trenutnim otkupnim cijenama, svaki proizvođač je u minusu. Zato stalno ističemo važnost robnih rezervi. Pogledajte primjer Srbije, gdje je Vlada dala saglasnost Robnim rezervama da otkupe 200.000 tona pšenice po cijeni od 25 dinara po kilogramu, plus PDV, što znači da cijena kilograma iznosi oko 30 dinara – izjavio je Vučković.
 
On je istakao da je riječ o veoma teškoj godini za proizvođače pšenice jer je kišni period u proljeće izazvao oboljenja ove žitarice.
 
- Uprkos naporima poljoprivrednih proizvođača koji su primjenjivali sve agrotehničke mjere - minimum dva đubrenja, prihranu, dva-tri hemijska tretmana, prinos je ekstremno loš – kaže Vučković.
 
On je dodao da će pravo na isplatu podsticaja od strane Grada Bijeljina, u iznosu od 10 feninga, imati svi poljoprivredni proizvođači koji su registrovani u APIF-u i koji su u proljeće upisali sjetvene površine, njih oko dvije i po hiljade.
 
U jesen 2022. godine pod pšenicom je na području Semberije zasijano više od 15.000 hektara.
 
 
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )