U Bijeljini je ove sedmice održan uvodni sastanak posvećen rekonstrukciji kuće Bauerovih, objekta od izuzetnog kulturno-istorijskog značaja koji se nalazi na uglu ulica Patrijarha Pavla i Žrtava fašističkog terora.
Kako je izjavio gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, ovaj sastanak označava početak aktivnosti na očuvanju autentične ambijentalne cjeline starog jezgra grada.
“Riječ je o kući izgrađenoj 1920. godine, koja nosi značajnu istorijsku i arhitektonsku vrijednost za naš grad. Prvi korak biće izlazak Direkcije za izgradnju i razvoj grada na teren kako bi se izvršila stručna procjena trenutnog stanja objekta i utvrdila tačna vrijednost radova. Na osnovu toga, formiraćemo jasnu finansijsku konstrukciju i pristupiti realizaciji projekta korak po korak“, istakao je Petrović.
Na sastanku je prisustvovao i predstavnik stanara Ivan Petrović, koji je naveo da kuća Bauerovih ima ukupno devet stanova, od kojih su četiri trenutno napuštena, jer se vlasnici nalaze u inostranstvu. Upravo to predstavlja dodatni izazov, ali i motivaciju da se ovaj projekat pažljivo isplanira i sprovede.
Gradonačelnik Petrović je podsjetio da ova kuća nije značajna samo po arhitektonskim karakteristikama, već i po ličnostima koje su u njoj živjele.
“U ovom objektu su živjeli preci Ivana Bauera, aktuelnog ambasadora Srbije u Maroku, a ovdje je svojevremeno stanovao i prvi bijeljinski školovani veterinar Joakim Joca Perendija. U kući je čak pronađen njegov studentski indeks sa Bečkog univerziteta – to dovoljno govori o vrijednosti ovog mjesta za kulturnu istoriju Bijeljine“, naglasio je on.
Osim obnove kuće Bauerovih, grad Bijeljina će u narednom periodu pokrenuti niz inicijativa koje se odnose na revitalizaciju i očuvanje šire ambijentalne celine stare gradske jezgre, posebno u ulicama oko Gradske uprave. Time se, kako kaže Petrović, želi sačuvati duh starog vremena i podstaći osjećaj pripadnosti kod građana.
Gradonačelnik je iskoristio priliku da ukaže i na političke prepreke u nastojanjima da se sačuvaju spomenici kulture.
“Na posljednjoj sjednici Skupštine grada, skupštinska većina je, nažalost, skinula sa dnevnog reda tačku koja se odnosila na otkup kuće u kojoj je živio naš čuveni slikar Milenko Atanacković. Mi ćemo ponovo uputiti tu inicijativu u skupštinsku proceduru u nadi da će razum preovladati. Ako i dalje bude otpora – moraćemo otvoreno reći da destruktivni ljudi sjede u odborničkim klupama, a to nikome ne donosi dobro“, zaključio je Petrović.
Rekonstrukcija kuće Bauerovih, kako ističu iz Gradske uprave, nije samo građevinski projekat, već važan korak ka očuvanju identiteta i duhovnosti Bijeljine.