FOTO: nezavisne.com

Većina domaćica kada čisti kuću koristi vodu kako bi obrisala prvi sloj prašine, a tek onda upotrebljava hemijska sredstva za čišćenje.

Iako je voda ekološki najprihvatljivije sredstvo za čišćenje u svakom domaćinstvu, ipak postoje neke stvari za koje ona nije prikladna tečnost.
 
Laminat
Premda su mnogi podovi od tvrdog drveta i laminata vodootporni, vremenom se troše, pa ih čišćenje vodom na kraju može oštetiti.
 
Kako biste spriječili "podizanje" poda, najbolje je da koristite sredstvo namijenjeno samo za laminate, razblaženo u maloj količini vode.
 
Pliš
Čišćenje plišanih jastučnica ili kauča vodom nije najbolja odluka. Ako se osjetljiva vlakna natope, pa se osuše, mogu da ostanu u lošem položaju, te na namještaju ostaje trag brisanja.
 
Posebno sredstvo za čišćenje tekstila ili četka su najbolje rješenje za čist i dugotrajan pliš. Isto važi i za osjetljiva vlakna kao što su antilop ili mikrovlakna.
 
Elektro-uređaji
Prljavštinu na ekranu, tastaturi, daljinskom upravljaču i sličnim aparatima uvijek prvo treba ukloniti suvom krpom i nikada ih ne prskati direktno vodom. Za tvrdokornu prljavštinu takođe možete da poprskate sredstvo za čišćenje na krpu i tako očistite uređaj.
 
Koža
Namještaj od kože naročito je osjetljiv. U kombinaciji sa vodom mogu da ostanu pruge ili, u najgorem slučaju, materijal može da postane porozan i napuknut.
 
Za čišćenje kožnih sofa koristite isključivo proizvode za tu namjenu.
 
Mermer
Prilikom čišćenja mermera nemojte koristiti vodu, već ga uvijek čiste suvom krpom. Kamenac koji se nalazi u vodi može dovesti da toga da mermer izgubi svoj sjaj.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )