FOTO: null

Agencija za istrage i zaštitu bih istražuje poslovanje arapskih investitora na tlu zemlje. Oko 2.000 KM početni kapital, a onda im stižu milioni za kupovinu zemljišta po BiH.

Nakon što je Služba za poslove sa strancima BiH sprovela veliku akciju pod kodnim nazivom "Nekretnina" na celom području Bosne i Hercegovine, kojom su utvrdili da je od 700 kontrolisanih pravnih subjekata u vlasništvu stranaca osnovanih zbog kupovine nekretnina, njih čak 499 fiktivno, u istragu se sada uključila i Agencija za istrage i zaštitu, saznaju "Novosti".

Prema nezvaničnim informacijama iz SIPA, istražuje se poslovanje ovih firmi, kako bi se utvrdilo ko je od stranaca kršio zakon i oštetio budžet, jer nisu plaćali poreske obaveze. U istragu SIPA uključena je i Poreska uprava Federacije BIH, jer su na području Federacije i otkrivene malverzacije sa arapskim fiktivnim firmama.

Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima, kaže, za "Novosti", da će se tek u narednom periodu pokazati pravi rezulati akcije "Nekretnina".

- Na terenu smo otkrili da mnoge firme iz Kuvajta, Arapskih Emirata, Katara, Saudijske Arabije i drugih zemalja osnivaju sestrinske firme u BiH. Firme se osnivaju sa 2.000 maraka početnog kapitala, a onda im njihove matične firme prebacuju milionske iznose za kupovinu zemljišta po BiH. Pošto postoje realne sumnje da se preko sestrinskih firmi, čak i "prao" novac, onda je u celu istragu uključena i SIPA, da se tačno utvrdi ko je poslovao po zakonu, a ko ga je kršio i na koji način - kaže Ujić.

On dodaje da nisu tačne informacije da će zbog akcije "Nekretnina" biti proterano 300 arapskih državljana iz BiH.

- Zasad postoji realna opcija da pojedini arapski državljani u BiH dobiju otkaz boravka jer nisu poslovali po zakonu. Ali ukoliko dobiju otkaz boravka,jer su kršili zakon, oni će imati zakonski rok da izmire svoja dugovanja, kako bi mogli da ostanu u BiH - pojašnjava Ujić.

On objašnjava da kad se govori o proterivanju, ali i zabrani ulaska u BiH od jedne do pet godina arapskim državljanima koji su istraživani u sklopu akcije "Nekretnina", ta odluka će biti doneta nakon što SIPA uradi svoj deo posla.

- Ukoliko se pokaže da su pojedinci "prali" novac preko sestrinskih firmi u BiH, to je odmah teško krivično delo i za to sledi proterivanje i zabrana ulaska u BiH od jedne do pet godina - kaže Ujić.

Podsetimo, Služba za poslove sa strancima BiH još početkom decembra objavila je rezultate akcije "Nekretnina". Otkriveno je da se u vlasništvu kontrolisanih pravnih subjekata nalazi više od 600 stambenih i poslovnih objekata, a poseduju 1.768 zemljišnoknjižnih izvadaka na ime firme.

Na prijavljenim adresama, akcijom je utvrđeno, posluju 192 pravna subjekta, i u njima strani državljani imaju regulisan privremeni objekat, dok je za oko 100 pravnih subjekata, čiji vlasnici nikada nisu ušli u BiH, zloupotrebama privremeni boravak ostvarilo 58 stranaca, a 158 stranaca boravilo je bez regulisanja statusa.

Kontrola je obuhvatila državljane Kuvajta, Katara, Saudijske Arabije, Libije, Sirije, UAE, Ukrajine i Rusije, koji u BiH poseduju nekretnine, ali i 16 turističkih naselja čiji su osnivači strani državljani.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )