Od oko 17.000 penzionera koliko ih živi na području grada Bijeljina, više od 3.000 njih ima najnižu penziju u iznosu od 301 KM.
Primanja mala, a izdaci za režije, hranu i lijekove veliki, pa je bijeljinsko Udruženje penzionera svakodnevno zatrpano zahtjevima ove kategorije stanovništva za jednokratnu novčanu pomoć za nabavku lijekova ili osnovnih
životnih potrepština, kaže predsjendik ovog Udruženja Đuro Stanojlović.
- U Bijeljini imamo oko 4.500 penzionera čija su mjesečna primanja manja od 580 maraka. Oko 85 odsto njih nema dovoljno sredstava za liječenje. Upravni odbor našeg udruženja donio je odluku u prošloj godini da veći broj penzionera pošaljemo na banjsku rehabilitaciju, jer smatramo da im je to mnogo korisnije i potrebnije nego novčana pomoć u iznosu od 70 maraka. Od Vlade smo dobili mogućnost da pošaljemo 74 penzionera u banje, a naše udruženje omogućilo je desetodnevnu banjsku rehabilitaciju za oko 120 penzionera. 50 odsto obezbijedili smo iz vlastitih sredstava, a drugu polovinu iz gradskog budžeta. Ko god je podnio zahtjev, a zadnjih pet godina nije bio u banji, bilo kao penzioner ili iz boračke kategorije, imao je mogućnost da ode u banju, s tim da smo svim penzionerima - porodicama poginulih boraca koji su podnijeli molbu u 2024. godini odobrili banje - kaže Stanojlović za portal InfoBijeljina.
Novčanu jednokratnu pomoć dobilo je stotinak nepokretnih penzionera, korisnika staračkih domovima, onih koji su na dijalizi ili teškog materijalnog stanja. Osim podrške Vlade Srpske, Udruženje penzionera je iz budžeta Grada Bijeljina u 2024. imalo na raspolaganju 50.000 maraka, što je utrošeno za banjsko liječenje i za pomoć porodicama umrlih penzionera.
Osim ovih sredstava iz gradskog budžeta im je odobreno 2.000 maraka za rad šahovske sekcije.
- U 2025. godini očekujemo veća izdvajanja iz budžeta s obzirom da imamo veliki broj članova, naročito onih koji žive na ivici egzistencijalnog minimuma, a nadamo se da ćemo uspjeti da pošaljemo još veći broj penzionera u neku od banja - ističe Stanojlović.
Ova kategorija stanovništva, zahvaljujući udruženju, imala je mogućnost kupovine ogrjeva na 6 do 12 rata u dvije firme. Ovo je samo jedna od olakšica kojima se nastoji pomoći ovoj populaciji.
Penzioneri se nadaju da će osim redovnog godišnjeg usklađivanja penzije u 2025. godini i rasta mjesečnih primanja za oko 5,5 odsto imati i još jedno vanredno povećanje.
- Sve je dobro dok je penzija redovna jer su troškovi života sve veći. Koliko god da povećaju nama će dobro doći, a nadamo se da ćemo u 2025. godini imati dva povećanja – kaže penzioner Slavko Savičić.
Za isplatu penzija za više od 287.000 penzionera u Srpskoj mjesečno je potrebno 151,5 miliona. Kada se na to doda predviđeno povećanje od 5,5 posto, 100 miliona KM će biti potrebno u 2025. godini izdvojiti više za nesmetanu isplatu penzija, saopšteno je iz Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja.
Odnos između broja osiguranika i penzionera je 1,17 naprema 1, kao i 2023. godine. Prosječna penzija, uključujući i srazmjerne penzije, iznosi 593 marke, ali svega 7,8 odsto korisnika prava ima efektivni staž od 40 godina.