FOTO: Facebook

Među strankama, koje je CIK novčano kaznila zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih partija i Izbornog zakona BiH u 2020. godinu, najgore su prošli SNSD i PDP.

Ovaj put zavirili smo u pomenutu reviziju koju je CIK provela i objavljujemo šta je za njih bilo sporno.
 
-Analizom programa utroška sredstava i njegovom uporedbom sa ostvarenim troškovima, koje je SNSD u finansijskom izvještaju prijavila u iznosu od 2.571.882 KM, utvrđeno je da su iznosi troškova nerealno planirani. Isklјučujući iz programa utroška sredstava nabavku opreme i izmirenje obaveza za izgradnju objekta, planirani troškovi su ostvareni u procentu od 68,50 odsto. Uvidom u strukturu planiranih i ostvarenih troškova utvrđeno je da su neki od troškova ostvareni u procentima ispod 5 odsto. Troškovi neproizvodnih usluga koji su planiraniu u iznosu od 210.000,00 KM ostvarani su u iznosu od 809,19 KM, što je 0,39 procenata planiranih ovih troškova – piše u izvještaju.
 
Dalje, troškovi goriva i maziva, koji su planirani u iznosu od 250.000,00 KM, ostvareni su u iznosu od 12.113 KM ili u procentu od 4,85 odsto. Troškovi prevoznika, koji su planirani u iznosu od 30.000 KM, ostvareni su u procentu od 5,73 odsto.
 
–Troškove reklame i propagande koje je planirala u iznosu od 1.500.000 KM ostvarila je u procentu od 64,03 odsto. U finansijskom izvještaju stranka je prijavila ove troškove u iznosu od 960.481 KM i to: troškove izborne kampanje u iznosu od 921.854,25 KM i troškove reklame i propagande kao režijsko-administrativne troškove u iznosu od 38.626 KM. Sve navedeno potvrđuje činjenicu da program utroška sredstava SNSD nije sačinio na način da se osigura potpuna transparentnost planiranog trošenja sredstava – tvrde revizori CIK BiH.

Troškovi mimo programa

Dalje, uvidom u strukturu ostvarenih troškova utvrđeno je da je SNSD ostvario troškove u iznosu od 253.503 KM koji nisu predviđeni programom utroška sredstava, da su planirani troškovi prekoračeni za iznos od 15.474 KM, dok za troškove reklame i propagande koji su u izvještaju prijavlјeni kao režijskoadministrativni troškovi u iznosu od 38.626 KM nije moguće utvrditi u kom iznosu su planirani.

-Politička stranka je ostvarila troškove ugovora o djelu u iznosu od 205.559 KM, dnevnice i putne troškove u iznosu od 7.102 KM, humanitarne rashode u iznosu od 8.523 KM, troškove advokatskih usluga u iznosu od 3.466 KM, rashode iz prethodnih godina u iznosu od 19.000 KM, gubitke od rashodovanja stalnih sredstva u iznosu od 5.437 KM, troškove ostalih zakupnina u iznosu od 4.168 KM i troškove osiguranja u iznosu od 245 KM koje nije predvidjela svojim programom utroška sredstava – utvrdili su u CIK.
 
Kako se nalje navodi, stranka je prekoračila slјedeće planirane troškove: troškove komunalnih usluga za iznos od 1.582 KM, troškove platnog prometa za 1.040 KM, premije osiguranja za 4.272 KM, porez i druge obaveze za 4.792 KM i troškove usluga za 3.786 KM.

Ugovor o djelu
Prema nalazima CIK, na osnovi ugovora o djelu, ugovora o obavlјanju privremenih i povremenih poslova i izvještaja o izvršenju ugovora, koji su uzeti kao revizijski uzorci, utvrđeno je da SNSD nije imao nadzor nad izvršenjem aktivnosti uz plaćanje naknade, koje je ugovorio sa svojim funkcionerima. Na zahtjev Službe za reviziju da izvrši uvid u izvještaj stručne komisije o utvrđivanju kvaliteta posla koji je obavio jedan od funkcionera političke stranke uz naknadu u neto iznosu od 18.000 KM, stranka je dostavila Plan dnevnih stranačkih nastupa tog funkcinera u izbornoj godini na stranačkim i drugim platformama, od 15. 01. 2020. godine, koji je funkcioner potpisao. Ali, tim panom nisu precizirane aktivnosti, niti su predviđeni termini aktivnosti u 2020. godini.
 
Sljedeći prekršaj SNSD, prema mišljenju CIK, bio je to što nije uspostavio evidenciju i nije prijavio u svom finansijskom izvještaju nenovčane donacije koje je ostvario od dvije privatne televizije.
 
Helikopterski servis

Nenovčanu donaciju, prema mišljnu CIK, SNSD je ostvariio i od Helikopterskog servisa Republike Srpske, na način što je srpski član Predsjedništa BiH (Milorad Dodik) koristio helikopter za posjetu jedinicama lokalne uprave i samouprave, na kojima je pored aktivnosti koje proizilaze iz javne funkcije člana Predsjedništva BiH posjete koristio i za promoviranje političke stranke za lokalne izbore 2020 godine.

Po prijavi dostavlјenoj CIK da je helikopter Helikopterskog servisa RS korišten za prevoz kandidata na predizborne skupove za lokalne izbore 2020. godine, CIK se obatila Kabinetu srpskog člana Predsjedništva BiH sa zahtjevom da odgovori da li je član predsjedništva BiH iz RS, u skladu sa svojim ovlaštenjima iz Uredbe o dopuni Uredbe o osnivanju Vazduhoplovnog servisa RS, dao odobrenje za korištenje helikoptera za prevoz kandidata na predizborne skupove koje je politička stranka organizovala u: Bratuncu, Bijelјini, Palama, Trebinju, Brčkom, Modriči i Tesliću.

Odgovoreno je da su letovi obavlјeni u svrhu obavlјanja javne funkcije srpskog člana Predsjedništva BiH i poslova iz njegove nadležnosti.
 
-Uvidom u natpise iz novinskih članaka koje je dostavio kabinet srpskog člana Predsjedništva BiH utvrđeno je da je posjeta srpskog člana Bijelјini, odnosno Banji Dvorovi, pored obavlјanja njegove javne funkcije, iskorištena i za promociju SNSD. Kao predsjednik političke stranke Milorad Dodik je pozdravlјajući građane naglasio da ova politička stranka stoji iza projekata koji se odnose na revitalizaciju Banje Dvorovi. Na istom skupu u Banji Dvorovi, pored Dodika građanima su se obraćali kandidati sa liste SNSD Bijelјina za lokalne izbore 2020. godine i istaknute su zastave samo SNSD, što potvrđuje promociju ove političke stranke za lokalne izbore 2020. godine. S obzirom na to da SNSD nije snosio dio troškova za korištenje prevoznog sredstva Helikopterskog servisa radi javnog skupa, SNSD je ostvario nenovčanu donaciju javnog servisa koja je političkim strankama zabranjena u skladu sa odredbama Zakona o finansiranju političkih stranaka – navode u CIK.
 
Troškovi kampanje

Savez nezavisnih socijaldemokrata je prekoračio zakonom utvrđeni limit na troškove izborne kampanje, čime je prekršio odredbe člana 15.10 Izbornog Zakona BiH. Prema broju birača koje je objavila CIK za lokalne izbore 2020. godine mogao je potrošiti 896.294 KM i za Izbore u Gradu Mostaru 15.129,60 KM, što ukupno iznosi 911.424 KM.
 
Međutim, SNSD je u godišnjem finansijskom izvještaju za 2020. prijavio troškove izborne kampanje u iznosu od 921.854,25 KM.
 
PDP: Trošak mimo plana

Kada je riječ o PDP, revizija CIK je pronašla mnoge bezakonitosti slične onima uzbog kojih je kažnjen SNSD. PDP je 190.193 KM utrošila mimo utvrđenog Programa utroška sredstava za 2020. godinu, čime je prekršila odredbe člana 4. stav (1) Zakona o finansiranju političkih stranka.

-Stranka je u godišnjem finansijskom izvještaju za 2020. iskazala ukupne rashode u iznosu od 936.345 KM. Uvidom u Program utroška sredstava za 2020. koji je stranka dostavila, utvrđeno je da je stranka planirala troškove u ukupnom iznosu od 990.000 KM, od čega troškove kampanje u iznosu od 550.000 KM. Takođe je utvrđeno da stranka nije sačinila plan utroška sredstava po vrstama troškova, odnosno na način kojim bi se osigurala potpuna transparentnost planiranog trošenja sredstava, kao i njegova uporedba sa ostvarenim troškovima. Analizom dostavlјenog Programa utroška sredstava za 2020. godinu utvrđeno je da stranka nije planirala sve troškove, te da je režijsko-administrativne troškove ostvarila u većem iznosu od planiranih – navode u CIK.
 
Kojić i Petrović

PDP je troškove bruto plata planirala u iznosu od 150.000 KM, a ostvarila ih je u iznosu od 187.795 KM, što je za 32.795 KM više. Stranka je troškove zakupa ostvarila u iznosu većem za 32.594 KM u odnosu na planirani iznos. Dalje, PDP nije u poslovnim knjigama evidentirala i u godišnjem finansijskom izvještaju nije iskazala nenovčane donacije koje je primila po osnovi besplatnih objava na društenim mrežama, čime je prekršila Zakon o finansiranju političkih stranaka.
 
Uvidom u Odluku CIK utvrđeno je da je Dejan Kojić, kandidat koalicije SDS-PDP, putem društvene mreža Fejsbuk vodio plaćenu izbornu kampanju za lokalne izbore 2020. godine, a prije službenog početka izborne kampanje. Isto tako, utvrđeno je da je objava sponzorirana. U godišnjem finansijskom izvještaju stranka nije evidentirala nenovčanu donaciju fizičkog lica Dejana Kojića.

-Uvidom u službene evidencije utvrđeno je da je Ljubiša Petrović, kandidat koalicije SDS-PDP, putem Fejsbuka vodio plaćenu izbornu kampanju za lokalne izbore 2020. godine, a prije službenog početka izborne kampanje. Na objavi je navedeno da je sponzorirana, što je nesporan dokaz vođenja plaćene izborne kampanje. Stranka u godišnjem finansijskom izvještaju nije evidentirala ovu nenovčanu donaciju – navode revizori CIK.

Podsjećamo, Petrović je aktuelni gradonačelnik Bijeljeni, funcioner je SDS, ali je prije četiri godine bio zajednički kandidat SDS i PDP.
 
Takođe, ni PDP nije prijavio nenovčanu donaciju od privatne TV kuće, što je, smatra CIK, kršenje zakona. Evidencije o dovčanim donacijama fizičkih lica nisu detaljno prikazane.
 
Uvidom u ugovore o zakupu poslovnih prostora utvrđeno je da PDP u poslovnim knjigama i godišnjem finansijskom izvještaju nije iskazala tačne podatke o troškovima zakupa poslovnih prostora koje je koristila u Kneževu, Srebrenici, Gacku, Trnovu i Zvorniku.
 
– Na osnovi dostupnih podataka evidentno je da PDP nije prijavila sve troškove medijskog predstavlјanja, odnosno da u finansijskim izvještajima za 2020. godinu koje je podnijela CIK nije iskazala sve troškove izborne kampanje – jedan je od razloga zbog kojih je PDP nepravosnažno novčano kažnjena sa 43.000 KM.
 
Pomoć u kovidu

Kontrolom humanitarnih rashoda i uvidom u dostavlјenu dokumentaciju utvrđeno je da je stranka na osnovi dvije odluke isplatila novčanu pomoć u iznosu od po 100 KM fizičkim licima kao pomoć u vrijeme pandemije virusa korona.

Ukupan iznos pomoći koju je stranka na ovaj način isplatila fizičkim licima iznosi 3.150 KM. Iako se radi o ličnim primanjima, stranka na ove isplate nije obračunala i isplatila pripadajući porez na dohodak i doprinose.
 
Netačno prikazane obaveze
U postupku revizije finansijskih izvještaja utvrđeno je da PDP nije u godišnjem finansijskom izvještaju evidentirala i u poslovnim knjigama pravilno iskazala obaveze prema dobavlјačima na dan 31. 12. 2020. godine.
 
-Stranka je u svojim poslovnim knjigama i godišnjem finansijskom izvještaju, a zbog pogrešnog evidentiranja knjigovodstvenih isprava u poslovnim knjigama, iskazala obaveze u iznosu većem od stvarno nastalih prema dobavlјačima: ”GRANDCOMMERCE“ d. o. o.
 
Kozarska Dubica u većem iznosu za 297 KM, Radio-televizija Slobomir u iznosu većem za 2.340 KM i “Trimix“ Bijelјina u iznosu većem za 143 KM. Stranka je u godišnjem finansijskom izvještaju prema dobavlјaču “Vilux“ Banjaluka iskazala obaveze u iznosu od 15.310 KM. Uvidom u Izvod otvorenih stavki dobavlјača na dan 31.12.2020. godine, koji je stranka ovjerila, utvrđeno je da obaveze stranke prema ovom pravnom licu iznose 16.421 KM – navodi CIK.
 
Između ostalog, na računu dobavlјača “AD KRAFT“ od 20.10.2020. godine, u iznosu od 5.000 KM navedene su usluge internetskih portala bez navođenja detalјa o pojedinačnim objavama (naziv portala, broj objava, vrijeme trajanja i sl).
 
Kampanja

Prema odredbama Izbornog zakona BiH, PDP je za potrebe izborne kampanje, prema broju birača koji je objavila Centralna izborna komisija za Lokalne izbore 2020. godine mogla potrošiti 531.837 KM. PDP je iskazala troškove izborne kampanje u iznosu od 412.907 KM.

-Iznos troškova kampanje iskazan u godišnjem finansijskom izvještaju nije konačan jer ga je potrebno uvećati za troškove oglašavanja putem društvenih mreža i troškove medijskog predstavlјanja na RTV “BN“ koje stranka nije prijavila u finansijskom izvještaju – navode revizori CIK.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )