FOTO: pixabay

Samostalno putovanje ima mnoštvo prednosti - putnik sam bira šta će na putu da vidi, kako će do odredišta da dođe, a često je i jeftinije od onog u organizaciji turističke agencije

Putnik, ipak, mora sam da radi sve ono što mu je u gotovom aranžmanu obezbjeđeno. Jedna od najvažnijih stavki je biranje smještaja koje se danas mahom obavlja preko specijalizovanih sajtova.

Većina putnika se u izboru vodi kritikama drugih turista, ali tu često nastaje problem. Istraživanje Univerziteta u Jorku pokazalo je da 81 odsto ispitanika misli da je gledanje kritika dobar način da se izbjegne loše iskustvo kad se rezerviše hotel. Ali, procjena je da je skoro trećina kritika lažna i da je to način konkurencije da "ocrni" određeni objekat zbog čega upozoravaju ljude da pažljivo biraju.

Istraživanje je pokazalo da slijepo vjerujemo kritikama kad su u skladu sa onim u šta vjerujemo. Manje smo skloni da preispitamo tačnost kritika koje se uklapaju u naša očekivanja, na primjer lošu kritiku za jeftin hotel ili dobru za luksuzni. Jedino kad kritika nije u skladu sa našim očekivanjima, na primjer dobra kritika za jeftin hotel, postajemo ekstra oprezni i skeptični po pitanju toga da li je informacija pouzdana.

Kako kažu naučnici, mozak je biološki predodređen da osjeti udobnost kad su naša očekivanja potvrđena. I tako donosimo odluke bez mnogo uključivanja. Takođe je ustanovljeno da kritike sa atraktivnim naslovom više utiču na odlučivanje. Dobro artikulisane kritike sa jasnim naslovom ljudi ocjenjuju kao pouzdanije možda i zato što ne traže preveliko angažovanje sa njihove strane jer je sve već "sažvakano".

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )