FOTO: pixabay

Kada partner podijeli nešto loše, saosjećate s njim i zajedno emotivno 'tonete'. S vremenom, to može dovesti do toga da počnete izbjegavati svog partnera, tvrdi psiholog.

Većina ljudi smatra da se trebaju pobrinuti za osjećaje svojih voljenih. Osjećaju se loše kada su oni tužni i trude se da voljeni ne bude usamljen.

Opšteprihvaćeno je mišljenje da, ako partner osjeća bol, to je naša odgovornost ili greška i to trebamo popraviti, razveseliti ga, zagrliti i zaštiti. No stručnjaci se slažu kako to nije dobro, jer tako zaboravljamo na sebe, piše 24sata.

"Svaki put kada partner podijeli nešto loše, saosjećate s njim i zajedno emotivno 'tonete'. Nakon toga, pitate se: 'Šta sam učinio ovaj put? Šta da radim? Koliko truda i energije moram uložiti u to da ga razveselim?'. S vremenom, to može dovesti do toga da počnete izbjegavati svog partnera, posebno ako ste i sami nervozni ili loše volje", tvrdi psiholog, dr. Assael Romanelli.

Veza postaje opasno mjesto gdje ne želite dijeliti svoju bol kako ne biste 'povrijedili' svog partnera. U takvim simbiotskim odnosima, ako je jedan povrijeđen, i drugi mora saosjećati s njim, kako bi, kaže dr. Romanelli, dokazao svoju ljubav.

"Takva dinamika nije zdrava i partneri prestanu dijeliti ono što osjećaju. Počinju se izbjegavati osjetljive teme, nema više konstruktivnih povratnih informacija i javljaju se frustracije i napetosti", priča psiholog.

Ističe kako jedan partner nije odgovoran za to kako se drugi osjeća.

"Ne možete preuzeti odgovornost za emocionalnu sreću drugog. Suočavanje sa svojom boli gradi karakter, integritet, samopoštovanje i samopouzdanje. Zbog toga nemojte 'krasti' partneru priliku za razvojem. Ne morate reagovati na svaku njihovu lošu emociju nego ih 'pustite' i odmaknite se", savjetuje.

Dodaje kako takvo postupanje pomaže parovima da presjeku 'simbiotsku pupčanu vrpcu' između sebe i ne traže međusobnu zaštitu.

Dr. Assael Romanelli ističe šest koraka koji vode prema boljoj vezi:

1. Razmislite, vjerujete li da ste odgovorni za partnerove osjećaje, da je njihova bol vaša odgovornost i da morate stalno razmišljati osjeća li se on dobro? Pogledajte šta dobijate takvim razmišljanjem.

2. Ako želite ublažiti ili promijeniti uvjerenje da ste odgovorni za njegove osjećaje, podijelite ono što ste upravo pročitali s njim.

3. Kada razgovarate, pokušajte dijeliti svoju bol, kritiku, frustraciju ili čak ljutnju s partnerom polako. Dajte mu dio po dio, pauzirajući, kako bi on to mogao apsorbirati.

4. Podsjetite ga da drži do sebe. Ne treba reagovati na ono što dijelite. Podsjetite ga da samo želite da vas sasluša.

5. Ako reaguje odbrambeno, ljuto i agresivno, udahnite i pustite ga. Ako je potrebno, uvijek se možete vratiti na tu temu.

6. Ponekad dijeljenje boli i emocija na ovaj način može dovesti do određene udaljenosti. To je neizbježno i prirodno. Sjetite se ostati otvoreni prema partneru. Podsjetite se da to radite kako biste produbili odnos, piše PsychologyToday.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )