FOTO: Glas Srpske

Prijedlog zakona o državnoj imovini iza kojeg su stala dva člana Predsjedništva BiH, Željko Komšić i Denis Bećirović, a koji je usvojen preglasanjem predstavnika srpskog naroda, zaustavljen je u parlamentarnoj proceduri.

- Akt je oboren na sjednici Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamenta BiH u kojem su tri člana, među kojima jedan iz Srpske, a iz predloženog dnevnog reda za sjednicu koju je predsjedavajući zakazao za 17. decembar, vidljivo je da nema tačke koje se odnosi na razmatranje prijedloga zakona čiji je predlagač, kako je bilo navedeno, Predsjedništvo BiH – istakao je sagovornik „Glasa“ iz Parlamenta BiH, dodajući da je pred članovima Kolegijuma doma u ponedjeljak bila tačka „određivanje nadležne komisije“ za razmatranje tog prijedloga.

Komšić i Bećirović su, naime, krajem oktobra na sjednici preglasavanjem srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović usvojili prijedlog zakona o državnoj imovini koji je, prema mišljenju stručnjaka iz Srpske, pun nepravilnosti i neispravnih odredaba.

Iz Kabineta srpskog člana tada je saopšteno da Predsjedništvo BiH ne može biti ovlašćeni predlagač zakona o državnoj imovini, jer u skladu sa Ustavom može predlagati samo zakone iz domena svojih nadležnosti, naglasivši da, prema Dejtonu, imovina ne pripada BiH, već isključivo entitetima. Uz ocjenu da je u pitanju najobičnije politikantstvo od strane Komšića i Bećirovića, još tada je istaknuto da će i taj prijedlog zakona završiti kao i onaj njihov ranije o gasu koji su usvojila preglasavanjem i koji je Kolegijum Predstavničkog doma odbio jer Predsjedništvo nije za tu materiju ovlašćeni predlagač, tako da se Parlament BiH nije ni bavio tim prijedlogom.

Pitanje imovine je jedno od gorućih o kojem godinama nema saglasnosti, ali ima nastojanja da se sva imovina pripiše BiH i prihvati kao takva kako to tvrde republički zvaničnici. Stav Srpske je da je imovina Srpske ona koja se nalazi na njenoj teritoriji, a da institucije na nivou BiH mogu da je koriste ako za to ima potrebe, jer je tako navedeno u Dejtonskom sporazumu, odnosno Ustavu BiH.

Ipak dok iz Srpske upozoravaju da i stvari na terenu govore drugačije jer i u FBiH tamošnja vlast najnormalnije raspolaže imovinom koja je na njenoj teritoriji, a takva pravila važe i u Brčko distriktu, i dalje su jaka nastojanja da se republičkim institucijama oduzme to pravo. I poslednji put je poručeno da su entiteti vlasnici imovine u BiH i da to veoma dobro znaju i Bećirović i Komšić, ali da sve što rade, rade u nadi da će ih, u namjeri unitarizacije zemlje, pogurati stranci.

Blokade

Srpska je u nekoliko navrata pokušala da reguliše pitanje imovine, ali su se svaki put stupanje na snagu usvojenih akata u republičkom parlamentu zaustavili Ustavni sud BiH ili, u poslednje vrijeme, Kristijan Šmit iz fotelje visokog predstavnika u BiH. Šmit je, naime, i nedavno objelodanio da on neće nametati zakon o imovini, ali da očekuje da bude usvojen upravo u Parlamentu BiH, protiv čega je Srpska. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )