Drugi naziv za Pariz je Grad svjetlosti. Ovaj naziv nastao je još u 16. vijeku i to iz prilično mračnih i negativnih razloga.
U tom periodu, Pariz je bio centar kriminala. Strahujući da mogu biti opljačkani ili ubijeni, mnogi Parižani noću nisu smjeli da izađu na ulicu. Zato su doneseni zakoni koji su obavezivali građane da na prozorima noći ostavljaju upaljene svjetiljke.
Međutim, ova mjera nije bila dovoljna, pa su kriminalci i dalje harali, sve dok na čelo policije 1680. godine nije došao Gabrijel Nikolas de la Reni. On je naredio da sve ulice, prolazi, svaki kutak prestonice noću budu osvijetljen. Ovakve mjere su najzad dovele do uspjeha, a Pariz je od tada poznat i kao Grad svjetlosti.
Francuska je turistički najposjećenija zemlja, a najposjećenija atrakcija Pariza je Diznilend. Postoji samo jedan znak STOP u cijelom Parizu.
Francuska je prva u svijetu uvela registarske tablice automobila. Tokom Drugog svjetskog rata, Francuzi su na Ajfelovoj kuli presjekli kabel na liftu, ne bi li Hitler morao da se penje pješke na vrh, u slučaju da Nijemci osvoje Pariz.
Zabranjeno je nazvati svinju Napoleon. Postoji kafić u Francuskoj gdje je kafa jeftinija ako kažete "Dobar dan" ili "Molim". Francuska vlada do dan-danas dijeli medalje za porodice koje su svoju djecu vaspitale dostojanstveno.
Po zakonu je dozvoljeno oženiti se mrtvom osobom. Skoro 96 odsto škola posjeduju mašinu za prodaju kondoma. Nošenje bijele vjenčanice je francuska tradicija koja je počela davne 1499.
U svakom regionu Francuske postoji određen broj poljubaca pri susretu. Na Korzici je čak pet puta!