Subotnju posjetu pape Franje kao i optimizam koji je raširio cijelim Sarajevom, a koji se ubrzo proširio cijelom zemljom, treba iskoristiti kao podsticaj u davno započetoj obnovi povjerenja, a koja će najbolje napredovati uz socijalnu sigurnost, složni su
To je indirektno potvrdio i sam papa u današnjem osvrtu na svoju posjetu kada je kazao kako je u Sarajevo došao da pruži podršku mirnom suživotu različitih naroda.
"To je naporan, težak, ali moguć put i dobro im ide. Cijenim trud oko saradnje i solidarnosti među ljudima različitih vjeroispovijesti, podstičući ih da nastave rad oko duhovne i moralne obnove društva", kazao je papa Franjo, koji je svima zahvalio na toploj dobrodošlici šaljući još jednom blagoslov.
Njegove poruke sa pozivima na dijalog, mir i pomirenje, građenje mostova među mladima, kao i da rata više nikada ne bude, veoma značajne za stabilnost cijelog regiona, zagrijale su srca običnih ljudi, a BiH i Sarajevo na mapi svijeta prikazale u svjetlu kakvo se rijetko može vidjeti u posljednjih četvrt vijeka.
Treba napomenuti i da je u svom govoru na "Koševu" kazao kako odgovorni političari imaju plemenitu zadaću da služe svojim zajednicama i čuvaju temeljna ljudska prava i vjerske slobode.
Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, naglasio je da ovu posjetu pape BiH treba posmatrati upravo kao jedan od najvažnijih podsticaja koji je BiH mogla dobiti.
"Mi želimo graditi BiH kao društvo po mjeri čovjeka i svih religija, to je iskušenje za sve, ali želim vjerovati da je vrijeme netolerancije prošlo i da su naučene lekcije iz prošlosti", naglasio je Ivanić.
Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva BiH i predsjednik Organizacionog odbora za doček pape Franje u BiH, ocijenio je da je ovom posjetom dokazano da "nismo tamo neka BiH".
"Kada želimo i kada uložimo zajedničke napore i snage, možemo napraviti čuda", zaključio je Čović i dodao: "Iznenadilo me je najviše koliko on u biti vidi obične male ljude, od kojih mi često okrećemo glavu".
Milorad Dodik, predsjednik RS, ocijenio je da je posjeta poglavara Rimokatoličke crkve veliki dogadaj s obzirom i na poruke mira koje je uputio.
"Sve poruke koje je papa izrekao u propovijedi bile su poruke mira i svako ko ih je slušao može samo da se složi s njim. Ničim ne treba dovoditi u pitanje dobre namjere pape. Međutim, političke i državničke poruke koje su se, takođe, čule iz Sarajeva su imaginacija i virtuelna priča, s obzirom na realnost da u BiH buja islamski radikalizam i da je Sarajevo etnički očišćen grad, iz kojeg su hrišćani protjerani u proteklom ratu", napomenuo je Dodik.
Šaćir Filandra, profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, ističe da ni najveći moralni ili politički autoritet ne može riješiti naše unutrašnje probleme ukoliko postoji otpor na domaćem terenu, ali napominje da treba vjerovati da će treća posjeta pape BiH biti tumačena kao podsticaj za domaće političare.
Sa druge strane, Miloš Šolaja, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, kaže kako sama činjenica da papa treći put u kratkom periodu dolazi u BiH ima svoju poruku.
"To govori o tome da slabo čujemo poruke koje nam se govore i da posjete i poruke Svete stolice u finalu doživimo kao samo još jednu manifestaciju", kaže Šolaja.
Kao i profesor Filandra, i on smatra da je problem na "domaćem terenu".
Treća pastoralna posjeta pape BiH i prva državnog karaktera, veoma je pozitivno ocijenjena u organizacionom i bezbjednosnom smislu.
"Posebno bih pohvalio i zahvalio oružanim, sigurnosnim i policijskim snagama koje su na najbolji način pokazale da su sposobne krajnje profesionalno obaviti i najsloženije poslove", naglasio je Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH.
Irfan Nefić, portparol MUP-a KS i član Pododbora za sigurnost, koji se brinuo za organizaciju papine posjete u ovoj oblasti, kazao je kako nije zabilježen ni najmanji incident od dolaska pape do njegovog napuštanja Sarajeva.
Inače, nakon posjete, dominantna će ostati i slika pape u ford fokusu u BiH, a mogla bi se tumačiti i kao svojevrsna lekcija skromnosti za domaće zvaničnike i cijene voznih parkova u BiH.
Moguća posjeta Jasenovcu
Nikola Knežević iz Centra za istraživanje religije, politike i društva u Novom Sadu, ukazao je da papa dosad nije prezao od škakljivih tema, te nema sumnje da bi u budućnosti mogao posjetiti Jasenovac, odati poštu žrtvama i izviniti se, što bi doprinijelo boljim odnosima dviju crkava i dva naroda.
On objašnjava i da papina posjeta Sarajevu nosi veoma snažnu poruku koja je u ovom trenutku prijeko potrebna regionu.
"Papa, koji od početka svog pontifikata daje veoma upečatljive i snažne poruke mira, praštanja, tolerancije, nastavlja svoju misiju pomirenja na simboličnom mestu - Sarajevu, gde se presecaju najveće svetske religije i koje je i danas simbol ratnih stradanja i podela", naveo je Knežević.