Virus korona zaustavio je turizam i ugostiteljstvo, pa tako i prodaju vina. Velike zalihe sada su u podrumima, a glavno pitanje je kada će konačno biti prodate?
Ove godine vrijeme je išlo na ruku vinogradarima i vinarima, rod je bio odličan, a grozdovi svih sorti vrhunskog kvaliteta. No, pandemija virusa korona nije dozvolila da hercegovački vinari uživaju u plodovima mukotrpnog rada.
Godinu 2020. obilježila je drastično smanjena domaća potrošnja i izvoz, izvještava RTRS
U podrumu porodice Anđelić, koji se decenijama bave ovom proizvodnjom, je široka lepeza vina, ali većina je ipak ostala u bačvama. Dvjesta hiljada litara još uvijek čeka svoje kupce.
“Prošle godine smo uspjeli da smjestimo sve nove količine vina. Mi imamo vinograde i moramo to da pretvrorimo u vino jer da pečemo rakiju to se ne isplati, ali već se brinem za tekuću godinu“,rekao je Dragan Anđelić iz vinarije “Anđelić”.
Iako je dobio zeleno svjetlo za izvoz vina na kinesko trežište, pandemija i zatvaranje granica sabotirali su plasman.
“Prošle godine sam u dva navrata izvezao u Srbiju i Njemačku, a bio sam spreman za Brazil, Ameriku, Kinu i tu je sve leglo“, kazao je Anđelić.
Trebinjski vinari se nadaju da će se u ovoj godini piti i prodavati više vina. Vinar Stevo Popovac iz trebinjskih Pridvoraca prošle godine uspio je da proda jedva 40 odsto u odnosu na 2019. godinu.
Da na tržištu vlada velika neizvjesnost saglasni su svi trebinjski vinari, od malih proizvođača do lidera u ovoj proizvdonji i izvozu. Uprkos svim ograničenjima i poteškoćama tokom protekle godine, nagrade za kvalitet stigle su u Hercegovinu. Pet zlatnih medalja za vina vinarije “Vukoje” stiglo je sa prestižnog takmičenja iz Amerike.
“Posljednjih deset godina mi smo jako prisutni na tržištu, radimo četiri zemlje, i nadamo se da će upravo ovo značiti za širenje našeg brenda u Americi“, izjavio je Radovan Vukoje iz vinarije “Vukoje”.
Vrhunska hercegovačka vina koja dozrijevaju u bačvama lako će pronaći put do kupaca, kažu trebinjski vinari, samo da se tržište oporavi.
Iako je vino bolje što je starije, nadaju se da će do nove berbe isprazniti bačve sa starim zalihama, navodi se u tekstu RTRS.