U BiH je u avgustu ove godine zabilježen pad prihoda od indirektnih poreza, u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je prvi put nakon šest mjeseci pozitivnih trendova.
Taj pad je uzrokovala manja naplata PDV-a prilikom uvoza u BiH, a svemu je svakako kumovao i avgust - mjesec godišnjih odmora, kada je obično smanjena poslovna aktivnost.
Naime, prema preliminarnom izvještaju, na jedinstveni račun Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u avgustu ove godine naplaćeno je 552,5 miliona KM bruto prihoda od indirektnih poreza, što je za 11,6 miliona KM manje nego u istom mjesecu 2014. godine.
U najnovijem biltenu Odjeljenja za makroekonomsku analizu UIO BiH istaknuto je i da, budući da su isplate povrata povećane za 4,2 miliona KM, pad neto naplate je nešto veći, 15,8 miliona maraka, odnosno 3,3 odsto u odnosu na neto naplatu u avgustu prošle godine.
"Smanjenje neto naplate je evidentirano prvi put nakon šest mjeseci uzastopnih pozitivnih trendova. Zbog kumulativnog efekta niže bruto naplate i većih povrata, kumulirani neto suficit u 2015. godini smanjen je na 143,8 miliona KM", navodi se u ovom biltenu.
Međutim, iz ovog odjeljenja UIO BiH navode da negativni trendovi u avgustu ipak nisu mogli značajnije ugroziti dosadašnje pozitivne trendove u naplati prihoda od indirektnih poreza, koji i nakon osam mjeseci bilježe visoki rast od 4,4 odsto, u odnosu na isto razdoblje 2014. godine.
Inače, u ovom biltenu se još navodi da je najstabilniji rast za osam mjeseci ove godine zabilježen kod prihoda od akciza na duvan. Sa druge strane, akcize na derivate nafte su ispoljile nestabilnost samo u januaru 2015, a u ostalim mjesecima rast je bio visok i stabilan.
"Pozitivan rast kumulativne neto naplate PDV-a javlja se tek od maja, s tim da je u julu došlo do usporavanja, a u avgustu i do pada", navode iz UIO BiH. Međutim, oni naglašavaju kako se najveći dio od neusklađenih 23 miliona KM prihoda odnosi na PDV, pa bi nakon konačnog usklađivanja za avgust pad PDV-a mogao biti znatno blaži.
Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, rekao je da je razlog nešto manjih prihoda od indirektnih poreza u avgustu ove godine, u odnosu na taj mjesec 2014, u padu prihoda od PDV-a prilikom uvoza. Pojasnio je da je u tom mjesecu evidentiran nešto niži uvoz u BiH, pa je samim tim obračunat i manji uvozni PDV.
Predrag Duduković, član Udruženja ekonomista RS - SWOT, smatra da bi jedan od uzroka pada prihoda od indirektnih poreza u avgustu ove godine mogao biti taj što je to vrijeme godišnjih odmora, kada je smanjena poslovna aktivnost i manje se radi.
"Samim tim, vrši se manji promet, manji obračun PDV-a. To može biti jedan od razloga", rekao je Duduković. Ipak, on je upozorio da ukoliko se taj trend pada prihoda nastavi i u septembru, onda je to pokazatelj da je lošija ekonomska situacija i da je uopšte manji promet u bh. ekonomiji.
"Međutim, ako se taj trend zaustavi, odnosno ako se u septembru vrati pozitivan trend prihoda, onda je razlog u smanjenoj ekonomskoj aktivnosti zbog godišnjih odmora", zaključio je Duduković.
Nastavljen rast prihoda od poreza i doprinosa u RS
U RS u ovoj godini nastavlja da bilježi rast prihoda po osnovu direktnih poreza i doprinosa, dok je neznatan pad zabilježen jedino kod ostalih javnih prihoda, pokazuju najnoviji podaci Poreske uprave RS.
Tako su na račun javnih prihoda RS, u prvih devet mjeseci ove godine ukupno uplaćene 1,654 milijarde KM, odnosno 80,8 miliona KM, ili pet odsto više nego u istom periodu 2014. godine. Naplaćeni iznos po osnovu direktnih poreza za prvih devet mjeseci ove godine veći je za pet odsto nego u istom periodu prošle godine, odnosno prikupljena su 313,2 miliona KM. Naplata poreza na dobit veća je za 11 odsto, dok je po osnovu poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara naplaćeno 12,7 miliona KM, odnosno 27 odsto više nego u prvih devet mjeseci 2014. godine. Pored toga, doprinosi su za prvih devet mjeseci tekuće godine naplaćeni u iznosu od 1,055 milijardi KM, što je u odnosu na naplatu iz istog perioda 2014. godine više za 45 miliona KM, ili četiri odsto.
Međutim, po osnovu ostalih javnih prihoda ukupno je naplaćeno 255,6 miliona KM, što je u odnosu na prošlogodišnjih 264,3 miliona KM manje za tri odsto. Od ostalih javnih prihoda, zabilježena je povećana naplata naknada za priređivanje igara na sreću od 16 odsto, dok su koncesione naknade naplaćene u iznosu od 39,9 miliona KM, ili 82 odsto više.
Kada je u pitanju samo septembar ove godine, podaci Poreske uprave RS pokazuju da je naplata javnih prihoda veća za devet odsto, odnosno naplaćeno je 183 miliona KM, što je u odnosu na septembar prošle godine više za 15 miliona KM.