Banke u Srpskoj zaradile se u prvom tromjesečju ove godine 59 miliona maraka, što predstavlja rast od šest odsto u odnosu na isti period lani, ali je taj procenat daleko manji u odnosu na ranije kvartale, što ekonomisti objašnjavaju padom kamata na kredite i usporavanjem privredne aktivnosti.
Rast neto dobiti bankarskog sektora u Srpskoj u prethodna tri kvartala kretao se od 31 do 35 odsto, u odnosu na uporedni period godinu ranije.
Podaci iz najnovijeg izvještaja o stanju u bankarskom sektoru, koji je objavila Agencija za bankarstvo RS, pokazali su da su ukupni bruto krediti na kraju marta ove godine iznosili 6,7 milijardi maraka i povećani su za šest miliona KM u odnosu na kraj prošle godine.
Posljednja analiza je pokazala da su krediti pravnih lica bili teški 3,3 milijarde maraka, od čega se 68 odsto odnosi na zajmove privatnih društava. Zajmovi stanovništva iznosili su 3,4 milijarde KM, od čega se 65 procenata odnosi na potrošačke kredite.
Istovremeno, depozit pravnih lica u bankama je iznosio 3,3 milijarde maraka, dok je stanovništvo na kraju marta čuvalo 5,1 milijardu KM.
- Bruto bilansna aktiva bankarskog sektora iznosila je 11,4 milijarde maraka i u odnosu na kraj prošle godine veća je za 1,5 procenata - pokazao je izvještaj Agencije.
Ekonomista Marko Đogo rekao je za "Glas Srpske" da najnoviji podaci o stanju u bankarskom sektoru ukazuju na to da je inflacija vraćena na predkrizni nivo, kao i da je ekonomska situacija u cijeloj Evropi dosta komplikovana.
- Inflacija na godišnjem nivou iznosi oko tri odsto, mada je u nekim mjesecima uopšte nije ni bilo. Možda je bilo čak i neke blage deflacije - rekao je Đogo, podsjećajući da je samo prije dvije godina inflacija dostizala 14 odsto, što je tada doprinijelo povećanju tražnje za kreditima kao i rastu kamatnih stopa na zajmove.
Kombinacija ova dva faktora, prema njegovim riječima, ne ide u pravcu da bi se mogla očekivati neka velika porast dobiti banka.
- Mnoge banke u Srpskoj i FBiH prethodnih godina su zaista dobro poslovale i zato je sad ovaj rezultat bio i za očekivati, imajući u vidu okolnosti kad gotovo više nema ni inflacije niti nekog ekonomskog rasta - kazao je Đogo.
Tanja zarada i MKO
Mikrokreditne organizacije (MKO) iz RS su u prvom kvartalu ove godine zaradile 11 miliona maraka što je manje u odnosu na isti period lani, kada je neto dobit iznosila 29 miliona KM.
Prema podacima navedenim u izvještaju Agencije za bankarstvo RS, ukupna bruto aktiva MKO na kraju marta iznosila je 775 miliona KM i ona je uvećana za šest odsto ili 43 miliona KM u odnosu na kraj prošle godine.