FOTO: Pixabay

Plodovi nara kriju pravo bogatstvo vlakana, vitamina, minerala... Osim visokih količina vitamina C, nar sadrži i nekoliko vitamina B grupe, kao i nekoliko antioksidanasa, te minerale kalcijum, kalijum, bakar i mangan, kao i vitamin K, pantotensku kiselinu i folate.

Sa izuzetnim mogućnostima da potpomogne mnoge aspekte zdravlja, nar zaslužuje da postane sastavni dio naše ishrane, pogotovo tokom hladnijih mjeseci kada ga ima u izobilju.

U sezoni viroza i prehlada preporuka je uzimati pojačanu dozu vitamina C, a najbolje je ako ga uzimate iz prirodnih izvora – a kako struka navodi u naru ima čak 50 puta više ovoga vitamina nego u limunu i narandži, a može se kombinovati u salatama, sokovima, smutijima ili samo uživati u očišćenom sočnom plodu.

Plod izgledom nalikuje na jabuku, ali je kora žućkastocrvene boje, tvrda na dodir, a ispod kore nalaze se jestive sjemenke jarkocrvene boje koje doslovno "pucaju" od vitamina, vlakana i antioksidansa.

Kako hladnije doba godine nosi brojne zdravstvene izazove, kao što su viroze i prehlade, ne možemo zaboraviti savjet stručnjaka da je dobro povećati unos vitamina C, snažnog antioksidansa koji jača imunitet i smanjuje upale - i tu nar dolaazi među prvima na listi namirnica koje obiluju ovim za organizam ljekovitim spojem.

Kako samo 100 grama šipka ima 426 mg vitamina C, jednim plodom možete namiriti i više nego preporučene dnevne količine (za žene je to 75 mg, a za muškarce 90 mg).

Bogat antioksidansima

Osim vitamina C sadrži i vitamine A, D, E, masne kiseline te antioksidans flavonoid. Impresivan sadržaj vlakana utiče na zdravlje crijeva, ali koštice nara obiluju i polifenolima koji imaju prebiotičko djelovanje jer u našim crijevima hrane dobre bakterije.

Kako struka navodi, mogu poboljšati crijevnu sluznicu i smanjiti upalu koja uzrokuje bolesti. Nadalje, od minerala bogat je kalijumom, kao i željezom, magnezijumom te fosforom.

Važno je naglasiti kako nar tokom termičke obrade ne gubi nutritivna svojstva, vitamine i minerale.

Na primjer, poznato je da se limun ne smije staviti u vrući čaj jer gubi vitamin C, dok kod nara to nije slučaj pa  prionite na konzumaciju čajeva, marmelada ili kompota koji se rade od ovog jesenjeg ploda.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )