
SARAJEVO – Najveći uvoznik u Bosnu i Hercegovinu u prvih devet mjeseci ove godine je kompanija Holdina Sarajevo, kćerka firma hrvatske naftne industrije INA.
Holdina već dugi niz godina drži lidersku poziciju među uvoznicima u BiH, pa ni ovaj put nije bilo promjena na vrhu.
Na drugom mjestu nalazi se Hercegovinalijek Mostar, najveći trgovac farmaceutskim proizvodima, koji je u prvoj polovini godine bio treći, piše BiznisInfo.ba.
Ova kompanija sada je zamijenila poziciju s još jednom mostarskom firmom – Aluminij Industries, iza koje stoji biznismen Amir Gross Kabiri.
Na četvrtom mjestu je još jedna naftna kompanija – Petrol BH Oil Company Sarajevo, dok je peto mjesto zauzeo širokobriješki industrijski div TT Kabeli, jedan od vodećih bh. izvoznika i uvoznika industrijskih komponenti.
Porsche BH najjači u auto-industriji
Na šestoj poziciji nalazi se Porsche BH Sarajevo, najveći domaći prodavac automobila i zastupnik Volkswagenovih marki.
Na sedmom mjestu je Koksara Lukavac (bivši GIKIL), koja je u odnosu na prvu polovinu godine pala za tri mjesta, a u međuvremenu je i otišla u stečaj.
Na listi i Optima, Violeta i Bimal
Listu zatvara Optima grupa Banjaluka, distributer naftnih derivata u ruskom vlasništvu, te dva velika domaća proizvođača – Violeta Grude i Bimal Brčko, koji u proizvodnji troše značajne količine sirovina i time ostvaruju visoke uvozne vrijednosti.
Top 10 uvoznika u BiH (januar – septembar 2025.)
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, lista deset najvećih uvoznika u prvih devet mjeseci ove godine izgleda ovako:
Holdina Sarajevo
Hercegovinalijek Mostar
Aluminij Industries Mostar
Petrol BH Oil Company Sarajevo
TT Kabeli Široki Brijeg
Porsche BH Sarajevo
Koksara Lukavac
Optima grupa Banjaluka
Violeta Grude
Bimal Brčko Distrikt