FOTO: InfoBijeljina

Svijest o štetnosti pušenja globalno je sve raširenija, ali moderno vrijeme karakteriše niz faktora koji pušenje postupno pomijeraju sa vrha popisa smrtonosnih navika, upozoravaju američki naučnici.

Evo kojih 5 stvari nas ubijaju, a svakodnevno ih radimo:
 
Usamljenost

Novija istraživanja pokazuju da je socijalna izolacija jednako štetna po vaše zdravlje kao i ostale stvari na vrhu "smrtonosnog" popisa.
 
Društvene mreže i sve ređe druženje "uživo" s prijateljima i kolegama doveli su do toga da usamljenost poprima nevjerovatne razmjere.
 
Profesorka psihologije na Brigham Young Universityju, Džulijen Holt Lunštad kaže da je učinak usamljenosti na smanjenje životnog vijeka kao da pojedinac dnevno popuši 15 cigareta.
 
Sjedilački način života 
 
Sjedilački način života tokom cijeloga dana povećava rizik od oboljevanja od više vrsta raka, pokazala je studija iz 2014.
 
Svaka dodatna dva sata sjedenja povećavaju rizik od oboljevanja od raka debelog creva, karcinoma endometrija, raka pluća, bez obzira na to da li pojedinac vježba tokom dana.
 
Manjak sna
 
Američki naučnici ustanovili su da 50 do 70 miliona stanovnika SAD-a pati od poremećaja spavanja. Nedovoljna količina sna, upozorio je profesor Valerij Gafarov iz WHO-a, povećava rizik od moždanog i srčanog udara u jednakoj mjeri kao svakodnevno pušenje.
 
Solarijum
 
Iako se korišćenje solarijuma čini kao varijanta sunčanja koju imamo pod kontrolom, oboje može biti jednako opasno za organizam kao pušenje.
 
Dermatolozi su još 2014. dokazali da pretjerano korišćenje solarijuma izaziva više slučajeva raka kože nego što pušenje izazove slučajeva raka pluća.
 
Nezdrava ishrana 
 
Slatka i prerađena hrana bogata zasićenim masnim kiselinama utiče na razvoj potencijalno smrtonosnih bolesti poput pušenja. Godine 2016. naučnici koji se bave istraživanjem smrtnih slučajeva kao posljedice loše ishrane, zaključili su da je stopa smrtnosti premašila one od alkohola, droge i duvana.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )