U blizini graničnog prelaza Rača u Bijeljini rano jutros otkriveno je sedam mlađih muškaraca iz Pakistana koji su pokušali da pješke ilegalno pređu granicu Srbije i BiH, rekao je novinarima šef Terenske kancelarije Sjeveroistok Granične policije BiH Draga
Kulić je rekao da su Pakistanci zatečeni dok su pješke hodali u rejonu između željezničkog mosta i carinskog terminala na Rači.
Prema njegovim riječima, pregledom lica i stvari pronađeni su dokumenti koji potvrđuju da ih je nekoliko registrovano u prihvatnom centru Adaševci na području Šida u Srbiji, dok je kod jednog lica pronađena i potvrda o izraženoj namjeri traženja azila u Srbiji.
Nakon postupka u Graničnoj policiji, lica zatečena u ilegalnom prelasku granice predaju se Službi za strance.
Kulić je naveo da su u posljednjih 10 dana u Bijeljini zatečene tri grupe migranata prilikom pokušaja ilegalnog prelaska granice, te da su u svim slučajevima bili muškarci mlađe životne dobi.
U graničnom pojasu u rejonu bijeljinskog sela Trnjaci 16. februara zatečena su četiri državljanina Pakistana koji su izrazili namjeru traženja azila u BiH i predati su Službi za strance.
Sljedeći slučaj dogodio se juče kada su na carinskom terminalu na Rači, u kamionu iz Bugarske, otkrivena četiri strana državljanina bez putnih isprava koji su o sebi dali podatke da su državljani Avganistana.
Utvrđeno je da su ušli u kamion na području Srbije tako što su presjekli carinsko uže i ušli u tovarni prostor kamiona koji prevozi željezne cijevi, a otkriveni su na graničnom prelazu i predati Službi za strance.
"Imajući u vidu dosadašnju praksu i aktuelnu situaciju sa migrantskom krizom u regionu može se osnovano pretpostaviti da je i BiH, kao i susjedne države, samo tranzit na putu migranata", rekao je Kulić.
On kaže da postoji opravdan povećan stepen rizika da bi eventualno ovo područje u narednom periodu moglo biti intenzivnije ugroženo nezakonitim migracijama, nakon što su ranije migrantske rute Srbija-Mađarska i Srbija-Hrvatska značajno obezbijeđene.
"S tim u vezi, Granična policija sa drugim službama u sistemu granične bezbjednosti ima već razvijene planove za adekvatan bezbjednosni odgovor u slučaju da ovo bude masovnijih pojava, ali za sada su to manje grupe migranata i sve se efikasno rješava", istakao je Kulić.
On je napomenuo da su svi kadrovski i materijalno-tehnički potencijali Granične policije BiH angažovani na suzbijanju ilegalnih migracija, uključujući pojačano prisustvo pješačkih patrola i tehničko pokrivanje granice.
Kulić je dodao da u dosadašnjim akcijama nije bilo problema ni upotrebe sile pri otkrivanju migranata.