FOTO: null

Novo istraživanje otkrilo je na koji način toranj u Pizi odoljeva netaknut brojnim zemljotresima i pomjeranju tla i čvrsto (iako krivo) stoji netaknut tolike godine.

Otpornost čuvenog tornja visokog 58 metara sada su dokučili istraživači sa Univerziteta u Bristolu i Londonu i shvatli o čemu se radi. Istraživački tim od 16 inženjera otkriva da uzimajući u obzir visinu i krutost u kombinaciji sa mekoćom temeljenog tla kula je maksimalno osigurana, a taj fenomen je poznatiji i kao dinamička interacija zemljišne strukture, pa tako toranj u Pizi drži rekord kada su u pitanju ovakve građevine. 

“Ironično, isto tlo koje je dovelo do toga da se kula nakrivi sada je i drži na mjestu. Gradnja kule počela je 1173. godine i trajala je skoro 200 godina zbog serije ratova koji su se dogodili“, kaže profesor Milonakis sa Univerziteta u Bristolu. 

Inače, veliki je trud uložen da bi se kula zadržala tu gdje jeste – dvadesetih godina 20. vijeka njeni temelji su oštećeni u Prvom svjetskom ratu, a devedesetih godina toranj je kompletno zatvoren za posjetioce zbog rizika od klizišta. Prvi put toranj je posle toliko godina otvoren 2001. godine i jedna je od najpoznatijih turističkih atrakcija u Italiji.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )