FOTO: null

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine unijelo je priličnu paniku među naturalizovane građane BiH objavom opšteg poziva svim osobama koje su od 6. aprila 1992. do 1. januara 2006. godine stekle bh. državljanstvo

Opšti poziv, treći ovakav po redu, objavljen je početkom oktobra, a razlog je, kako za DEPO portal potvrđuje ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, veliki broj nepoznatih adresa lica koja podliježu postupku revizije:

– Ta lica se više ne nalaze na adresama u BiH koje su prijavila u vrijeme sticanja državljanstva, niti na adresama u državama rođenja, kao ni na adresama u inostranstvu. Pisani pozivi kojima se traži od tih lica dostavljanje određene dokumentacije za reviziju, vraćaju se kao neuručeni, zato što su ta lica nepoznata na tim adresama ili su odselila sa tih adresa. Mišljenja smo da će se na ovaj način transparentno omogućiti svim državljanima Bosne i Hercegovine koji podliježu reviziji, da budu obaviješteni o svojim obavezama, a posebno ovim licima sa nepoznatim adresama, kojima će se ponovo, po treći put, pružiti mogućnost da dostave traženu dokumentaciju – pojašnjava za DEPO Portal ministar Osmanović.


Treća sreća

Ovo je treći put da Ministarstvo civilnih poslova traži od naturalizovanih državljana BiH da dostave traženu dokumentaciju – opšti pozivi raspisani su 2006, 2008 i sada, 2015. godine. Revizijom 2006. godine oduzeto je 1.200 državljanstva.

Rok za dostavljanje dokumentacije je godina dana od dana objavljivanja Opšteg poziva u “Službenom glasniku BiH”. Budući da je Opšti poziv objavljen dana 5.10.2015. godine, rok za dostavljanje dokumentacije je 5.10.2016. godine.

– Provjera naturaliziranih lica će se vršiti provjerom dostavljene dokumentacije, a koja je zatražena objavljenim Opštim pozivom – objašnjava ministar Osmanović.

Prema pozivu Ministarstva civilnih poslova, svi naturalizirani građani BiH dužni su dostaviti izvod iz matične knjige rođenih iz mjesta rođenja, uvjerenje o državljanstvu države u kojoj je osoba rođena, odnosno porijeklu, izvod iz matične knjige rođenih iz opštine u BiH u kojoj je osoba upisana, zatim uvjerenje o kretanju i prijavljenom prebivalištu, kao i sve lične bh. dokumente koje posjeduju. Takođe je potrebno dostaviti i uvjerenje nadležnog organa iz mjesta i države rođenja da osoba nije osuđena za kazneno djelo, ali i druge dokaze poput onog o zaključenom braku s državljanom BiH, uvjerenje o državljanstvu bračnog partnera i djece, dokaz o stalnom izvoru prihoda, odnosno dokaz o finansijskim izvorima za lično izdržavanje, o izmirenju poreskih i drugih finansijskih obaveza, ugovore o prodaji nekretnina sa zemljišnoknjižnim izvadcima, potpisane izjave o prihvaćanju pravnog sistema i ustavnog poretka BiH…

Svi ovi dokumenti moraju biti originalni i ovjereni od strane nadležnih organa u BiH, a ne smiju biti stariji od tri, odnosno šest mjeseci.

Oni naturalizovani građani koji ne dostave dokumentaciju do predviđenog roka, mogli bi ostati bez državljanstva.


Jedina kazna – oduzimanje državljanstva

Očekuje se da će ova provjera otkriti koliko je naturalizovanih građana došlo do državljanstva BiH prevarom, lažnim informacijama, skrivanjem relevantnih činjenica i ko je sve od zvaničnika u BiH učestvovao u mutnim poslovima dodjele državljanstva.

– Ne postoje lica sa nelegalnim državljanstvom, nego postoje lica koja podliježu reviziji državljanstva, te ako ta lica ne ispune zakonske uslove za ostanak u državljanstvu Bosne i Hercegovine, državljanstvo će im biti oduzeto – kaže ministar Osmanović.

Na pitanje da li bi te osobe mogle biti i na koji način kažnjene, osim postupkom oduzimanja državljanstva, ministar odgovara da ‘odredbama Zakona o državljanstvu BiH nije propisana bilo kakva vrsta kazne za ta lica’.

– Ovdje je bitno istaći da prilikom oduzimanja državljanstva Bosne i Hercegovine dužni smo u svakom pojedinačnom slučaju voditi računa da lice kome se oduzima državljanstvo ne ostane u statusu apatrida (lica bez državljanstva), osim u slučaju da je državljanstvo stečeno pomoću prevare, lažnih informacija ili skrivanjem bilo koje relevantne činjenice koja se može odnositi na to lice – upozorava Osmanović.

Kako objašnjava za DEPO Portal ministar Adil Osmanović, ne postoje ‘sumnjiva državljanstva’, kako se to u medijima predstavlja.

– Državljanstvo je sticano prema propisima, zakonskim odredbama, koji su bili na snazi u vrijeme sticanja državljanstva, tako da to nije, nelegalno sticanje bh. državljanstva.

Isto tako, kaže Osmanović, Ministarsvo civilnih poslova BiH ne raspolaže podacima o navodnim ‘odgovornima koji su nelegalno dodjeljivali državljanstva’.


Državljani arapskog porijekla ili…?

Na pitanje da li su se na provjeri, kako je to u medijima predstavljeno, najviše našli državljani arapskog porijekla, ministar civilnih poslova kaže da su državljanstvo sticala uglavnom lica sa područja bivše SFRJ, i to najveći broj lica iz Republike Srbije i Crne Gore, te neznatan broj lica iz Republike Makedonije i Republike Hrvatske.

Zašto je potrebno treći put raspisivati jedan te isti poziv, te znači li to da je proteklih godina provjera državljanstava naturalizovanih bh. državljana rađena traljavo, ministar Osmanović tvrdi da se postupak revizije radi temeljito i u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku, te da je glavni razlog raspisvanja ovog poziva veliki broj lica s nepoznatim adresama:

– Raspisali smo ovaj Opći poziv, treći po redu, kako bismo im ponovo pružili mogućnost da učestvuju u postupku revizije, i da, eventualno, u skladu sa provedenim postupkom, i zadrže stečeno državljanstvo – kaže Osmanović.

Prema neslužbenim i grubim procjenama, poziv se odnosi na najmanje 20.000 osoba, a opet neslužbeno, predviđa se da bi bez bh. državljanstva moglo ostati nekoliko hiljada ljudi.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )