Dan pobjede nad fašizmom je veliki dan u istoriji, koji nikada ne smije i neće biti zaboravljen, jer je osjećaj slobode jači od svakog zaborava, kaže predsjednik SUBNOR-a RS Blagoje Gajić.
Gajić će se i ove, kao i proteklih godina, 9. maja sa zvaničnicima RS, građanima, udruženjima koja njeguju tradiciju i obilježavaju dan kada je, kako kažu, nestalo najveće zlo, pokloniti stradalima.
- To je veliki dan za čovječanstvo. Sjećaju ga se svi oni koji su bili porobljeni u ratu od strane fašističkih okupatora i sluga okupatora. Taj 9. maj ostaće zauvijek u sjećanju. Moramo odavati poštu stradalima iz godine u godinu. Zauvijek - zaključio je Gajić.
Od dana kada je Njemačka potpisala kapitulaciju u Drugom svjetskom ratu ove godine navršava se 71 godina, a tim povodom u ponedjeljak će u Banjaluci biti položeni vijenci na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca, a predviđeni su i obraćanje zvaničnika i umjetnički program.
Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite, poručio je da se nikada ne smije ponoviti vrijeme iz Drugog svjetskog rata, u kojem ljudski život nije značio ništa. Savanović je istakao da svaki pokušaj dovođenja u to vrijeme mora biti spriječen.
- Oružani sukob u tom ratu zahvatio je 96 odsto površine Zemlje, a u njemu je bila uključena 41 država i oko 110 miliona ljudi. Trajao je šest godina, a na tlu bivše Jugoslavije više od četiri godine - istakao je Savanović i ponovio da je u istoriji čovječanstva to bio najmasovniji i po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob, u kojem je poginulo između 55 i 60 miliona ljudi.
- Jugoslavija je u ratu, kao i do tada kroz istoriju, bila na strani saveznika i po broju žrtava u odnosu na broj stanovnika imala je najveće gubitke, koji, prema podacima bivše SFRJ, iznose 1.706.000 ljudi, među kojima nešto više od 300.000 boraca - naglasio je Savanović i dodao da su u strukturi partizanskog pokreta i narodno-oslobodilačke vojske sa 82 odsto učestvovali Srbi.
Istorijat
Dan pobjede nad fašizmom je dan kada je nacistička Njemačka potpisala kapitulaciju u Drugom svjetskom ratu. Slavi se 9. maja, iako je rat konačno završen nekoliko mjeseci kasnije, bezuslovnom kapitulacijom carskog Japana, poslije tragične upotrebe atomske bombe u Hirošimi i Nagasakiju. Naime, 9. maja 1945. godine sovjetski maršal Žukov ratifikovao je u ime saveznika sporazum o njemačkoj kapitulaciji, koji je dan ranije u ime Trećeg rajha potpisao njemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.
Od tada, ovaj dan se svečano obilježava u velikom broju zemalja svijeta. Najveća parada održava se svake godine 9. maja u Moskvi.