Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević nije imao taj luksuz da sam bira igrače i povrede su mu skrojile tim za Evropsko prvenstvo, ali i bez obzira na to cilj je zlatna medalja.
Na nju obavezuju srebrna odličja sa Svjetskog prvenstva 2014. i Olimpijskih igara prošle godine, kada su u oba finala poraženi od SAD, mada će sa desetkovanim sastavom imati jako težak zadatak da se popnu na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja. Srbija kao samostalna država još nije bila šampion Evrope, a posljednje zlato osvojila je kao SR Jugoslavija 2001. godine, upravo u Istanbulu, kada nije imala ozbiljnijeg rivala tokom cijelog šampionata i samo je finalni meč dobila sa manje od deset poena razlike. Grad na međi Evrope i Azije bio je taličan i za selektora Đorđevića 1992. godine i njegovu slavnu trojku za trofej Kupa šampiona protiv Huventuda, tako da se svi nadaju da će se radovati 17. septembra. Ipak, najveći grad Turske nije uvijek bio srećan Srbima, koji su poraženi u polufinalu SP 2010. od domaćina, a još će se prepričavati situacija kada je Kerem Tunčeri nagazio liniju nakon auta poslije kojeg je poentirao i svom timu donio finale, a "orlovi" su poraženi u meču za treće mjesto. Srpski navijači na medalju sa prvenstava Starog kontinenta čekaju još od 2009. godine kada su stigli do srebra u Poljskoj. "Orlovi" su juče odletjeli za Istanbul, a selektor je poveo ekipu bez čak šest igrača sa Olimpijskih igara iz Rija, a to su Nikola Jokić, Miloš Teodosić, Miroslav Raduljica, Nikola Kalinić, Nemanja Nedović i Marko Simonović, dok je ranije otpao Nemanja Bjelica.
Glavni rivali Srbiji na putu do zlata biće Španci i Francuzi. "Crvena furija" brani zlato sa prošlog šampionata u Francuskoj, ali stiže oslabljena neigranjem Serhija Ljulja, Nikole Mirotića, Rudija Fernandeza, Serža Ibake, Hozea Kalderona i Felipea Rejesa dok "trikolori" ne mogu da računaju na Rudija Gobera i Nikolasa Batuma, dok se Toni Parker prošle godine oprostio od dresa sa državnim grbom. Šansu iz prikrajka vrebaju Litvanci, na koje niko ne obraća posebnu pažnju, pa bi to mogla da bude njihova velika snaga, jer nemaju poseban pritisak. Slovenci imaju jak sastav na papiru i mogli bi prijatno da iznenade, isto kao i Grci i Hrvati, te su označeni kao potencijalna iznenađenja.
Dvorane
Evropsko prvenstvo biće igrano u četiri grada i pet dvorana. Najmanja je "Polivalent" u Klužu, kapaciteta 10.000 mjesta, prati je "Menora Mivtačim" (11.000) u Tel Avivu, dok "Hartvol" u Helsinkiju može da ugosti 14.000 navijača. Grupna faza u Istanbulu biće igrana u "Ulker areni", na čije tribine staje 13.000 gledalaca, dok će domaćin nokaut faze biti "Sinan Erdem" kapaciteta 16.000. Po četiri najbolje ekipe iz svake grupe izboriće nastup u osmini finala.
Najtrofejniji
Od srpskih košarkaša koji su nastupali za reprezentacije SFRJ i SRJ najviše osvojenih titula evropskog prvaka ima aktuelni predsjednik KSS Predrag Danilović (1989, 1991, 1995, 1997), dok su po tri osvajali: Dejan Bodiroga, Dražen Dalipagić, Vlade Divac, Dragan Kićanović, Saša Obradović, Žarko Paspalj, Zoran Savić, Zoran Slavnić, Aleksandar Đorđević i Dejan Tomašević.
Zanimljivosti
> Samo je Grk Panajotis Janakis osvojio EP kao igrač i kao trener
> Najmanje timova na jednom EP učestvovalo je u Egiptu 1947. godine, samo sedam. Tri reprezentacije nisu dolazile iz Evrope Sirija, pobjednik Egipat i Liban.
> Pobjeda najvećom razlikom desila se 1953. godine kada je SSSR pobijedio Dansku sa 118:12.
> Najviše postignutih poena na jednoj utakmici djelo je reprezentacije Poljske, koja je 1955. godine pobijedili Veliku Britaniju sa 140:44.
Raspored Srbije
1. septembar (petak): Srbija - Letonija (16)
2. septembar (subota): Rusija - Srbija (16)
4. septembar (ponedjeljak): Srbija - Turska (20)
5. septembar (utorak): Velika Britanija - Srbija (16)
7. septembar (četvrtak): Belgija - Srbija (16.15)
Grupa A (Helsinki - Finska)
Poljska
Grčka
Francuska
Finska
Island
Slovenija
Grupa B (Tel Aviv - Izrael)
Ukrajina
Izrael
Litvanija
Gruzija
Italija
Njemačka
Grupa C (Kluž - Rumunija)
Hrvatska
Češka
Španija
Crna Gora
Rumunija
Mađarska