Na njega obično ne obraćamo pažnju, a izuzetno je zdrav i možemo da ga koristimo u zdravstvene svrhe.
Orahov list sadrži etarsko ulje, tanin, galne i elagne kiseline, vitamin C, bogat je materijama ljutog i gorkog ukusa.
Može da se upotrebi kao oblog, čaj ili sredstvo za ljekovitu kupku, u svježem obliku ili tako što se prethodno osuši. Najbolje je da se bere baš u ovom periodu – tokom juna i jula.
Naše bake su čaj od lista zelenog oraha koristile kako bi očistile krv, podstakle metabolizam, dobile energiju, ali su ga upotrebljavale i kao tonik za kožu, te za čišćenje rana i ranica. I to nije sve…
Stomak, želudac…
Svjež list oraha ima veću vrijednost i odličan je kao čaj za probleme sa stomakom, bolove u želucu i čišćenje tijela od crevnih parazita.
Priprema se tako što se nabere 20 grama mladog lišća, a zatim se prelije litrom proključale vode. Dodaju se četiri kašike meda, poklopi se i posle deset minuta procijedi. Čaj se pije tri puta dnevno, i to po šoljica posle jela.
Problemi sa kožom
Ukoliko imate osip na koži, napunite kadu veoma toplom vodom i u nju umočite orahovo lišće, pa lezite u toj kupki oko pola sata.
A ako imate problem sa ranama ili čirevima na telu, pomješajte deset grama sušenog orahovog lista sa kašikom meda, prelijte ga sa 2,5 dl ključale vode, kuvajte deset minuta i procijedite. Pijte dvije šolje dnevno.
Reuma
Ono pomaže i kod reume, pa u tom slučaju deset kašika usitnjenog orahovog lista potopite u litar maslinovog ulja, ostavite da stoji 30 dana na toplom mjestu, uz mućkanje. Posle toga možete da koristite smjesu kao masu za masiranje bolnih reumatičnih mesta.