FOTO: null

U Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH okončana je burna rasprava o povećanju akciza na naftu, naftne derivate i lož-ulje za 15 pfeninga po litru.

Izemjene i dopune Zakona o akcizama BiH, kojima je previđeno povećenje, ipak neće ići u hitnu proceduru jer nije bilo potrebno većine u Parlamentu.

Naime, 19 poslanika je bilo za, a 19 protiv hitne procedure, dok je jedan poslanik bio suzdržan.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić rekao je da je rok za usvajanje četiri zakonska predloga kao uslova za nastavak kreditnog aranžmana sa MMF bio do kraja marta i da je produžen do 7. ili 8. aprila, jer bi u drugoj polovini aprila Bord direktora MMF trebalo da ponovo razmatra aranžman sa BiH.

On je u obraćanju poslanicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u okviru rasprave za razmatranje zahtjeva Savjeta ministara BiH da Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH bude razmatran po hitnom postupku, pojasnio da su aranžmanom BiH sa MMF definisane desetine strukturnih mjera, od kojih je 11 predviđeno za ovu fazu, a među njima je set od četiri zakona koja se po hitnoj proceduri nalazile i na današnjoj sednici Predstavničkog doma.

Poslanik SDS Aleksandra Pandurević rekla je da su zakoni u identičnom tekstu već bili u parlamentarnoj proceduri koji su odbijeni.

Istakla je da ne zna kako će političke stranke koje podrže zakone objasniti građanima kako su prije bile protiv, a danas "za". Takve je nazvala "akciznim patriotama".

Ona je kazala da je ostala iznenađena nedavnom izjavom premijerke RS Željke Cvijanović koja je rekla da će izračunati koliko će povećanje akciza prelomiti se preko poljoprivrednika.

Istakla je da je SDS za evropski put, ali ne preko grbače građana BiH. Podsjetila je da je evropski put i borba protiv korupcije predlažući da se ispita imovina političara.

- SNSD se vratio, a sarmu probao nije - dodala je ona i naglasila da se desilo da je SNSD pokazao da im obraz vrijedi 15 pfeninga.

- Drago mi je da je postojala većina koja se usprotivila i SNSD i strancima koji su vršili stravičan pritisak na poslanike da usvojimo i povećamo akcize i uništimo poljoprivredu, ono malo što živi i diše u ovoj zemlji -dodala je Pandurević.

Mirsad Đonlagić, predsjedavajući Kluba poslanika SBB,  rekao je da ima utisak da se od avgusta prošle godine stavljaju prepreke ispred rasprave o ovom zakonu.

- Mi ćemo podržati ovaj zakon i želim napomenuti da je BiH isključena iz svih evropskih koridora i da nema defisanu infrastrukturnu mrežu. Mi stavljamo takve zapreke pred ovaj zakon i stvara se takva percepcija da ne koristimo prilike koje nam se pružaju. Ovo je mogućnost za pokretanje za niza stvari, jer 50 djelatnosti je vezano za projekte gradnje infrastrukture -  rekao je Đonlagić, dodajući da on nije bio "ni na jednom ručku", aludirajući na izjave pojedinih poslanika da su stranci zvali poslanike i lobirali za usvajanje izmjena Zakona o akcizama.

Polasnik SBB Damir Arnaut rekao je da su poslanici SDS a prije pola godine bili za Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, a da su sada protiv njega, iako je riječ o identičnom tekstu.

- Nema političke konzistentnosti, a riječ o istom setu zakona - istakao je Arnaut.

Salko Sokolović i Sadik Ahmetović, poslanici SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, na današnjoj sjednici žestoko su reagovali na set zakona koji se odnosi na akcize.

- Dolazimo u situaciju da Parlament i Predstavnički dom uopšte ne treba da postoji. Vi nam pročitate i mi kažemo za ili protiv. Ne dozvoljava nam se da raspravljamo o materiji. Moj bunt je zbog toga što ne možemo raspravljati o datoj materiji. Zbog čega hitne procedure. Kredit je jednokratan, on će trajati danas i narednih godina. Akcize su trajna kategorija. Kako Englezi izlaze iz EU, postavljam pitanje da li je to interesantno. U mojoj političkoj partiji nema demokratije - poručio je Salko Sokolović.

Ovoj sednici pristustvuju i poslanici SNSD koji su ranije nisu prisustvovali sjednicama.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )