Bijeljina je jedna od sredina u Srpskoj koja bilježi u prošloj godini povećanje stope nataliteta. U porodilištu Bolnice "Sveti Vračevi" obavljeno je 900 porođaja i to je prvi put od 1998. godine da je na svijet donijeto više beba u odnosu na prethodnu godinu.
Podaci pokazuju da se do 1992. godišnje u bijeljinskom porodilištu u prosjeku rađalo oko 1.600 beba, a posljednju deceniju evidentirano je maksimalno do 1.100 novorođenčadi.
Načelnik Ginekološko-akušerskog odjeljenja bijeljinske bolnice dr Milivoje Pelemiš kaže da podaci pokazuju da se od 1998. godine, kada je počeo da radi u bolnici, pa do 2020. rađalo 1.150 beba.
- Od te godine imamo blagi pad, pa smo 2023. obavili 869 porođaja. Prema mojim ličnim saznanjima trudnice su odlazile u Srbiju, u okolne gradove da se tamo porađaju. Lani je ovaj broj povećan i nadamo se da će ta tendencija biti nastavljena – kaže dr Pelemiš za portal InfoBijeljina.
Raduje ga što se sve više bračnih parova odlučuje za drugo, treće pa i četvrto dijete.
- U prošloj godini smo imali 150 majki koje su rodile treće dijete, a 110 je bilo višerotki, što znači 28 odsto u odnosu na ukupan broj porodilja, što je impozantan broj - ističe dr Plemiš.
Prvorotkinje su najčešće do 29 godina starosti, ali se starosna granica pomjera ka 35. godini zbog ličnih ili zdravstvenih razloga.
Bijeljinsko porodilište drugo je po veličini u Srpskoj. Od 2013. godine kada su preseljeni u novu zgradu pa do danas na svijet je donijeto više od 11.000 beba.
- Sa ponosom mogu da kažem da imamo odlične uslove za rad, edukovan kadar posvećen poslu. Porodilje odlaze zadovoljne sa namjerom da nam se vrate, što potvrđuje i podatak da smo imali veći broj porođaja u prošloj godini. Odnedavno je uvedena procedura besplatnog prisustva osoba od povjerenja porođaju, najčešće to bude supružnik, ali mogu da budu i majka, kuma, sestra. Od juna do danas imali smo više od 100 osoba koje su prisustvovale porođaju. Imamo sve više zahtjeva. Trenutno je podneseno 50-ak zahtjeva budućih majki koje čekaju porođaj - kaže dr Pelemiš za InfoBijeljinu.
Budućim majkama nije uvijek lako iznijeti trudnoću, ali uz stručnu pomoć i podršku sve komplikacije lako se prebrode. U sklopu primarne zdravstvene zaštite - u Domu zdravlja organizuju se škole za trudnice, a u Bolnici "Dani otvorenih vrata".
– Tako trudnice imaju priliku da obiđu bolnicu, upoznaju osoblje koje će ih porađati, ljekare, babice, upoznaju se sa ambijentom, posjete stacionarni dio gdje će poslije porođaja ležati sa bebama, te da dobiju odgovore na brojna pitanja koja ih muče. Najbitnije je da im odagnamo strah. Imamo i sobu u kojoj se pripremaju za porođaj, u kojoj trudnice vježbaju uz muziku - napominje Pelemiš.
Od 2022. bijeljinska bolnica je sertifikovana ustanova "Bolnica, prijatelj beba" te su pacijentkinje 24 sata sa bebama, uz stalni nadzor osoblja koje im pomažu, ali i podižu svijest o značaju dojenja, jer majčino mlijeko nije samo hrana nego i lijek.