Izvoz mlijeka sa sadržajem masti do tri odsto, u pakovanjima ne većim od dva litra, raste, saznaje InfoBijeljina.
Izvoz ovog proizvoda iz BiH je iznosio 37,3 miliona KM u 2021. godini, potom 38,3 miliona u 2022, zatim 44,9 miliona u 2023. da bi u 2024. godini iznosio 53,7 miliona maraka.
Prema podacima Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u strukturi izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda dominiraju primarni proizvodi poput mlijeka, smrznute maline, pšeničnog brašna, konzerviranih proizvoda, dok su prerađeni proizvodi manje zastupljeni.
"Za razliku od izvoza u uvozu top deset poljoprivredno-prehrambenih proizvoda dominiraju prerađeni proizvodi poput vode, piva dobijenog od slada, cigareta, bezalkoholnih pića, goveđeg mesa, zatim primarnih poput šećera za rafinisanje, kafe i dr.", naveli su iz ovog ministarstva.
Kada je riječ o poljoprivredno-prehrambeni proizvodima koji su uticali na povećanje vrijednosti izvoza iz Bosne i Hercegovine na CEFTA tržište u 2024. godini u poređenju sa prethodnom godinom, tu spada i mlijeko.
"Mlijeko sa sadržajem mliječne masti do tri odsto u pakovanjima do dva litra (52 miliona KM, izvoz je za osam miliona KM ili 18 odsto veći)", kazali su iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Mlijeko je bh. izvozni adut i kada govorimo o nekim zemljama u regionu.
"Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi koji dominiraju u izvozu na tržište Srbije su smrznute maline, kokošija pašteta, mlijeko sa sadržajem mliječne masti do tri odsto, vode (mineralne i gazirane)“, naveli su iz Ministarstva.